1802-1820 yıllarına ait 'Arnavutluk Ahvaline Dair Tahrirat' adlı el yazması eserin transkripsiyonu
  1. Tez No: 492209
  2. Yazar: CEM TANRIVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Bu çalışma halen Arnavutluk Milli Kütüphanesi'nde orijinali bulunan“1802-1820 Yıllarına ait ”Arnavutluk Ahvaline Dair Tahrirat" adlı el yazması eserin transkripsiyonunu ihtiva etmektedir. Eserin muhtevasını, Arnavutluk'un o dönemdeki siyasi ve ekonomik durumunu ortaya koyan ve özellikle zamanının en güçlü ayanlarından olan Tepedelenli Ali Paşa ile ilgili raporlar oluşturmaktadır. Tepedelenli Ali Paşa; XIX. yy. başlarında Osmanlı Devleti'nin zayıflaması ile beraber, merkezi yönetim tarafından kendisine emanet edilen yönetme erkini kötüye kullanarak, ölçüsüz bir şekilde zenginleşmiş, bu ölçüsüz zenginlik ve iktidar sarhoşluğu ile imparatorluğa başkaldırmıştır. Bu çalışma ile -tarihin derinliklerinde çok tartışmalı konuları ile kaybolmaya yüz tutan- 1802-1820 yılları arasındaki Arnavutluk'ta yaşanan olayların gün yüzüne çıkmasının kapısı aralanmıştır. Çalışma, tarihte Osmanlı-Arnavutluk, Arnavutluk Türkiye ilişkilerindeki olumlu-olumsuz tüm gelişmeleri objektif bir yaklaşım ile değerlendirilebilmesi için anahtar olabilecek raporları ihtiva ettiğinden, faydalı olacağı değerlendirilerek araştırmacıların dikkatine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the transcription of a manuscript piece ,“1802-1820 YÕllarÕna ait ”Arnavutluk Ahvaline Dair Tahrirat", originally found in the Albanian National Library. It has the reports which reveal the political and economic situation of Albania in that period and especially about Tepedelenli Ali Pasha, one of the strongest Ottoman Governor of its time. Tepedelenli Ali Pasha with the weakening of the Ottoman Empire at the beginning of XIX century, abused the ruling power entrusted to him by the central government, enriched in a measureless manner, rebelled against the Empire with this insatiable wealth and power drunkenness. During the period he lived, he caused various confusions in his district and took place on the historical scene as the most important cause of Ottoman problems especially in the Balkans. Some dark spots related to the Ali Pasha period still remain mysterious. WÕth this study, revelation of the events in Albania between 1802 and 1820, which have been vanished with many controversial issues in the depths of history became possible. The study has been presented to the attention of researchers, evaluating that it would be useful to include all the key positive and negative developments in the history of the Ottoman-Albanian, Albanian-Turkish relations as an objective approach.