TIMSS 2011 matematik alt testi madde parametrelerinin KTK ile MTK'ya göre BILOG MG, MULTILOG ve R programlarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the TIMSS 2011 mathematics subtest's item parameters according to classical test theory and item response theory with BILOG MG, MULTILOG and r programs
  1. Tez No: 429491
  2. Yazar: FAZİLET GÜL İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, TIMSS 2011 4. Sınıf Türkiye matematik alt testinin madde parametreleri ve özelliklerini Madde Tepki Kuramı (MTK)'nın bir, iki ve üç parametreli lojistik modelerine ve Klasik Test Kuramına (KTK) göre BILOG MG, R, MULTILOG programları ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmanın örneklemini TIMSS 2011 Türkiye uygulamasına katılan 4. sınıf öğrencilerinden 11. matematik alt testini alan 543 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma var olan yöntem ve tekniklerin sınanması yapıldığı için betimsel araştırma türündedir. Araştırma sonuçlarına göre ikili puanlanan maddeler için hesaplanan KTK güçlük katsayıları ve kestirilen MTK b parametreleri arasındaki korelasyon negatif yönde yüksek ve manidar bulunmuştur. KTK ayırt edicilik katsayıları ile MTK a parametreleri arasındaki korelasyonun 1PL ve 2PL için pozitif yönde, yüksek ve manidar, 3PL model için ise pozitif yönde, orta düzeyde ve manidar olduğu görülmüştür. BILOG MG, MULTILOG ve R yazılımlarına göre yapılan parametre kestirimlerinden elde edilen sonuçlar incelendiğinde ise BILOG MG ve MULTILOG programlarının birbirine yakın parametre kestirimleri verdiği tespit edilmiştir. Model veri uyumu incelendiğinde, BILOG yazılımına göre en uyumlu modelin 2PL model; MULTILOG ve R yazılımlarına göre ise 3PL model olduğu görülmüştür. Güvenirlik analizleri için KTK'ya göre Cronbach alfa iç tutarlık katsayısı hesaplanmış, MTK'ya göre ise marjinal ve görgül güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. KTK ve MTK'dan elde edilen güvenirlik katsayıları arasındaki farkın manidarlığı test edilmiş, 3PL model için her üç yazılımda; 2PL model için BILOG yazılımında kestirilen güvenirlik katsayısı ile Cronbach alfa katsayısı arasında manidar fark bulunmuştur. Son olarak programların kestirdiği parametrelerin standart hataları karşılaştırılmış ve genel olarak R ve BILOG MG programlarının MULTILOG programına göre daha düşük standart hata verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to scrutinize the item parameters and characteristics of 4th grade mathematics subtest in TIMSS 2011, Turkey, according to Classical Test Theory (CTT) and one parameter, two parameter and three parameter logistic models of Item Response Theory (IRT) by using BILOG, MG, R, MULTILOG programs. The sample of the research consists of 543 students who participated in TIMSS 2011, Turkey and took a subtest 11th which from 4th grade mathematics tests. This research is a descriptive study of background study as the existing institutions were examined using real data, analyzed and interpreted. According to research results, it was found out that the correlation between difficulty coefficients of dichotomous items of CTT and b parameters of IRT was found negative, high and significant. In addition, while correlation between discrimination coefficients of CTT and a parameters of IRT for one parameter logistic and two parameter logistic models was positive, high and significant, for 3 parameter logistic model, it was positive and significant in the middle level. When the results obtained using BILOG, MG, MULTILOG and R were investigated, it was found out that BILOG MG and MULTILOG programs yielded almost similar results. When model-data fit was scrutinized, it was deduced that while the fittest model for BILOG was 2 parameter logistic model, according to R and MULTILOG 3 parameter logistic model was the fittest one. For reliability analysis, Cronbach alfa internal consistency coefficient was calculated using CTT, and marginal reliability coefficients were calculated using IRT. The difference between reliability coefficients from CTT and IRT was tested and for three software in 3 parameter model, and in 2 parameter model, difference between reliability coefficient estimated by BILOG and Cronbach alpha coefficient was significant. Finally, the standard error of the programs were calculated and it was found that there was a significant difference for b parameter of 1PL model. In general, it was detected that R, BILOG and MG programs yielded lower error than MULTILOG program.