Örgütlerde çatışma yönetimi
Conflict management in organizations
  1. Tez No: 492243
  2. Yazar: TAMER ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada örgütlerde meydana gelen ve örgüt amaçlarına ulaşılmasına engel olan çatışma türlerinin belirlenmesine, çözümlenmesine, çatışma sonuçlarının örgütsel açıdan işlevsel olup olmamasına bağlı olarak örgütlerde yarattığı etkilere değinilmeye çalışılmıştır. Çatışma evrensel bir olgudur. Geniş bir perspektiften bakarsak çatışma, canlıların bulunduğu her ortamda kaçınılmaz olarak vardır. Çatışmanın olmadığı ortamlar; değişime, gelişime ve ilerlemeye açık değildir. Buradan hareketle çatışmanın kaçınılmazlığını göz önüne alarak yapılması gereken, çatışma sonucu ortaya çıkan sonuçların yararlı olmasını sağlamaya çalışmak, onu bir fırsat olarak değerlendirmek ve muhtemel zararlı, yıkıcı sonuçları engellemek olmalıdır. Çatışmanın çözümlenmesi ve etkin bir yönetiminin sağlanması modern yönetimin anlayışının bir gereğidir. Etkin bir çatışma yönetimine örgütlerin sahip olabilmesi için; çatışmaların muhtemel sonuçları itibariyle fonksiyonel veya fonksiyonel olmayan çatışmalar olup olmadığının ön görüsünde bulunabilen, çatışmalara doğru yöntemle ve zamanında müdahale edebilme yetenek ve kabiliyetine haiz yöneticilere sahip olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda; bu çalışmada örgütlerde hangi tür çatışmalar olabileceği ve bunun temelinde yatan sebeplerin neler olduğu literatür taraması yapılarak incelenerek, elde edilen bilgiler ışığında var olan ve/veya potansiyel çatışmaların çözümüne ve yönetimine dair yöntemlere yer verilerek, genel sonuç ve çözüm önerilerinde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, attempt is made to distinguish the types conflicts and solutions of conflicts which occur in organizations and that hinder the achievement of organizational goals, and the influence of the results of these conflicts are touched upon from the perspective of functionality. Conflict is a universal event. From a wide perspective there is an inevitable conflict in environments in which living beings exist. Environment which lack conflicts are not open to change, development and improvement. From this point onwards the thing to do is while considering the inevitability of conflicts, use it as an opportunity, and to stop is possible harmful and destructive results. The resolution of conflicts and their effective management is a part of modern management approach. In order that organizations to possess an effective conflict resolution management it should be foreseen whether conflicts are functional or dysfunctional and managers should interfere with them with the correct methods and at proper time and with proper skills. Within this scope, the possible types of conflicts in organizations and their causes are searched and present through a literature survey and in light of obtained data general results and solution advices are provided through presenting methods regarding conflict resolution.