Human resources management in the automotive industry: A case study of Turkey
Otomotiv sektöründeki insan kaynakları yönetimi: Türkiye'nin bir vaka çalışması
  1. Tez No: 492244
  2. Yazar: RAFEA E. SALEH MUUSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MURAT TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Otomotiv endüstrisi, sürekli zorluklarla karşı karşıya olan ve sürekli değişime maruz kalan yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda en önemli sektörlerden biridir. Üstelik, insan varlıkları, otomotiv endüstrisinin gelişimi ve büyümesi için önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada, otomotiv endüstrisi için insan kaynakları uygulamaları, uluslararası bir şirketin vaka incelemesinin incelenmesi ve uygulanan uygulamaların Türk otomotiv sektörüyle karşılaştırılması yoluyla incelenmiştir. Literatür taraması ile, kilit performans göstergeleri (KPI'lar), insan kaynakları uygulamaları yoluyla otomotiv endüstrisinin başarısı, gelişimi ve büyümesi için tanımlanmaktadır. Bu göstergeler dünya çapında önemli otomotiv kümelerinden biri olarak kabul edilen Fiat-Chrysler grubunun üç insan kaynağının kilit personeliyle röportaj yapmak için kullanılmaktadır. Ayrıca, Türk pazarında otuz bir çalışanı tarafından alınan Türk otomotiv kuruluşlarındaki insan kaynakları uygulamalarının değerlendirilmesi için bir anket oluşturulması yoluyla öznel bir metodoloji kullanılmaktadır. Sonuçlar, insan kaynakları uygulamalarının Türk otomotiv endüstrisinde uygulanmakta olduğunu; Bununla birlikte, eğitim ve geliştirme programlarının yanı sıra çalışma sistemlerine daha fazla dikkat gösterilecektir. Problem çözme becerisine sahip profesyonellerin işe alınması, düzenli olarak iş analizleri yapılması ve insan kaynakları yönetimi ile çalışanlar arasındaki iletişimi güçlendirmeye odaklanılması için başka pek çok husus belirtilmelidir. Son olarak, Türk otomotiv endüstrisi için iki yetenek önerilmektedir; teknik ve iş yetenekleri.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is one of the most important sectors in the domestic and international markets, which have been facing continuous challenges and subject to continuous changes. Moreover, the human assets are considered as an important factor for the development and growth of the automotive industry. In this research, the human resources practices for the automotive industry are examined through studying the case study of an international company, as well as comparing the implemented practices with the Turkish automotive sector. Through the literature review, key performance indicators (KPI's) are identified for the success, development and growth of the automotive industry through human resource practices. These indicators are used in interviewing three human resources' key personnel from the Fiat-Chrysler group, which is considered one of the significant automotive clusters worldwide. Furthermore, a subjective methodology is used through constructing a questionnaire in order to assess the implementation of human resources practices in the Turkish automotive organizations, taken by thirty-one employees in the Turkish market. The results show that human resources practices are implemented in the Turkish automotive industry; however, further attention shall be given to training and development programs, as well as work systems. Few other aspects is indicated to be focused on including hiring professionals with problem solving skills, carrying out job analyses regularly, and empowering communication between the human recourse management and the employees. Finally, two talents are recommended for the Turkish automotive industry; technical and business talent.