Üniversitelerdeki kariyer merkezlerinin öğrenciler üzerindeki rolü (Ankara da bulunan üniversitelerin yönetmelik çerçevesinde kurulan kariyer merkezleri örneği)
The role of career centers in universities on students (The career centers established on the regulations of universities in Ankara)
- Tez No: 492242
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişen ve büyüyen eğitim kanallarıyla birlikte üniversite mezun oranı son yıllarda büyük artış göstermeye başlamıştır. Bu da iş hayatında rekabetin artmasına neden olan süreçlerden biridir. Bununla birlikte eskiden sadece İnsan Kaynakları departmanlarının yapmış olduğu faaliyetleri günümüzde danışmanlık şirketleri yapmaya başlamıştır. Ancak bununla da kalınmayarak üniversitelerde öğrencilerinin mezuniyet sonrasıyla daha fazla ilgilenmeye başlamış bu da Kariyer Planlama Merkezleri gibi birimlerin ihtiyaç ve önemini artırmıştır. Bu çalışmada kariyer yönetimin kavramsal analizi yapılarak kariyer gelişiminde Kariyer Planlama Merkezlerinin üniversitelerde okuyan öğrenciler üzerindeki katkı ve algısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the growing and growing educational channels, the rate of university graduates has started to increase dramatically in recent years. This is one of the processes leading to increased competition in business life. However, nowadays only consultancy companies have started to do the activities that the Human Resources departments have done. Nevertheless, the students at universities began to pay more attention after graduation, which increased the need and importance of units such as Career Planning Centers. In this study, conceptual analysis of career management was carried out and the contribution and perception of Career Planning Centers on the students who read in universities were examined in career development.