Performans değerlendirmeye ilişkin algılanan adaletin örgütsel sinizm üzerinde etkisi
The effect of perceived justice of performance evaluation on organizational cynicism
- Tez No: 492287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma hayatında özellikle son yıllarda performans değerlendirme sistemleri örgüt içi çalışanların etkinliğini ve verimliliğini belirlemede önemli unsur oluşturmaktadır. Çalışanların performans değerlendirme sistemini benimseyip kabul etmeleri bu sistemin ne derecede adil olarak yapılıp yapılmadığı kanısı ile ilgilidir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı çalışanların performansa ilişkin algıladıkları adalet derecesinin örgütsel sinizm davranışları üzerindeki etkisini tespit etmektir.Bu amaç doğrultusunda bir kamu kurumunda görev yapmakta olan 168 çalışandan anket yoluyla veriler toplanmıştır. Hipotezleri test etmek amacıyla hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda performansa ilişkin algılanan adalet boyutlarının örgütsel sinizmin bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutları üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In working life, performance evaluation systems have an important role to determine the workers' activity and productivity especially in recent years. Workers assuming and accepting the performance evaluation systems is related to their view of the fairness of the evaluation. In this context, the purpose of this study is to determine the effect of the justice that employees perceived about performance on organizational cynicism behavior. In accordance with this purposedata were collected from 168 employees working in an public institution, in Turkey by using the survey method.Hierarchical regression analyses were conducted to test the hypotheses.As a result of the study, it has been determined that perceived justice dimensions of performance have an impact on cognitive, emotional and behavioral dimensions of organizational cynicism.