Yerli halkın turizmde ikinci konutların gelişmesine yönelik algılarının belirlenmesi: Akçay örneği
Determination of local people's perceptions towards the development of second homes: A case study in Akçay
  1. Tez No: 492286
  2. Yazar: ÖZDE ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
1980'li yıllardan itibaren özellikle kıyı bölgelerinde gelişme gösteren ikinci konutlar, bulundukları turizm bölgelerinde pek çok olumlu ve olumsuz ekonomik, sosyokültürel ve çevresel etki yaratmaktadır. İkinci konut turizminin bu etkilerden en çok ve öncelikle bu bölgelerde yaşayan yerel halk etkilenmektedir. Ekonomik, sosyokültürel ve çevresel olarak sınıflandırılabilen bu etkilere karşı yerel halk olumlu ya da olumsuz tutum geliştirebilmektedir. Turizmin gelişme düzeyine bağlı olarak yerel halkın ikinci konutların gelişmesine yönelik algı ve tutumları değişiklik göstermektedir. İkinci konutların az gelişmiş olduğu bölgelerde bu tutumlar daha olumlu iken turizmin yoğun olarak geliştiği bölgelerde bu tutumlar önemli ölçüde olumsuz olabilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmanın temel amacı yerel halkın ikinci konutların gelişmesine yönelik algılarının belirlenmesidir. Bu amaçla, 1960'lı yıllardan beri ikinci konutların yoğun olarak gelişmeye başladığı Balıkesir'in Akçay ilçesi sakinleri üzerinde ampirik bir çalışma yürütülmüştür. Yerel halkın ikinci konutların gelişmesine yönelik algılarının belirlenmesi amacını taşıyan bu çalışmada birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde ilgili literatürden yararlanılarak konut, ikinci konut kavramları tanımlanmış, ikinci konutların dünyada ve Türkiye'deki gelişme süreci incelenmiş, ikinci konut türleri sınıflandırılarak açıklanmış ve ülkemizde ikinci konutlarla ilgili yasal düzenlemeler ile ilgili bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ikinci konut ve turizm ilişkisi, turizm sektöründe ikinci konutların yeri, turizm destinasyonları yaşam süreci ve ikinci konutların yarattığı ekonomik, sosyokültürel ve çevresel etkiler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Akçay'da yapılan ampirik çalışmadan elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Yerel halkın ikinci konutların gelişmesine yönelik algılarının belirlenmeye çalışıldığı araştırmadan elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis ve Hipotez testleri kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, the second homes, which have been developed especially in the coastal regions, have created many positive and negative economic, socio-cultural and environmental impacts in the tourism destinations. Mostly the local people living in these regions are affected by the impacts of the second home tourism. Local people can develop positive or negative attitudes towards these impacts that can be classified as economic, socio-cultural and environmental. The perceptions and attitudes of the local people towards the development of second homes vary depending on the level of tourism development. While these attitudes are more positive in the regions where second homes are less developed, these attitudes can be considerably negative in areas where second home tourism is developed intensively. In this context, the main purpose of this study is to determine the perceptions of the local people towards the development of secondary homes. In this regard, an empirical study has been carried out on residents of the Akçay district of Balikesir, where the second homes have started to develop intensively since the 1960s. Primary and secondary sources were used in this study, which aimed to determine the perceptions of the local people towards the development of secondary homes. In the first part of the study which consists of three parts, definitions of house and second homes were given, the development of second homes in Turkey and in the world was examined, second home types were classified and explained and also information about the legal regulations related to second homes in Turkey were provided. In the second part, the relationship between tourism and second homes, the importance of second homes in tourism sector, life cycle of tourism destinations and economic, socio-cultural and environmental impacts of second home tourism were discussed. In the third part, the findings obtained from the empirical study in Akçay were presented. The data obtained from the local people were analyzed and interpreted using frequency, percent, mean, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis and Hypothesis tests in order to determine the perceptions towards the development of second homes