Islamic speculation investment funding as alternative of usurious intersts
Yüksek faizlere alternatif olarak İslami spekülasyon yatırım fonları
- Tez No: 492288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın hedefi, İslami yatırım formüllerinin“spekülasyon formülü”nden yararlanmasını sağlamak ve çıkarlarının iptali için alternatif olarak kabul edilen, çalışma toplumlarının Jamhouria bankası müşterileriyle olan ilişkisinde Libyalı iş adamlarının temsil edilmesinin fizibilitesini belirlemektir. Aynı zamanda çalışmada, problemlerin Libyalı iş adamlarınca Jamhouria bankası müşterileri tarafından kabul edilme esnasındaki farklı yatırımların finanse edilmesi için spekülasyon formülünün kullanımına da karar verilmiştir. Araştırma içeriğinde, analitik tanımlayıcı kavramının metodolojiyi benimsemiş olması üzerine ve Trablus bölgesi içinde yer alan, ilgilendikleri alanın bankacılık olduğu iş adamlarının ve şirketlerin rastgele sınıflandırma örneği üzerine tasarlanmıştır. Ardından bu örneklerin dağıtılmış olan anket formları alındıktan sonra (80) bunlar üzerine araştırma yapılmıştır. Spekülasyonun projeleri finanse etmek için bir İslami fon aracı olarak kullanılması ihtimalinde, Libyalı iş adamlarının bu spekülasyonu kullanma konusundaki inandırıcılığının doğrultusu, yatırımcıların Libya işadamlarının görüşlerini topladıkları ve doğruladıkları durumda ortaya çıkacaktır. Spesifikasyon fonlama formülünü aktarma konusunda Libyalı iş adamlarının önerilerinin bu aktarma kapsamında yer alan doğrulamaların yanı sıra, farklı yatırımlarını da fonlama konusunda formül kullanmalarını ve ayrıca iş adamlarının spekülasyon formülünün farklı yatırımlarını finanse edilmesi için yapılan teşviklerin doğrulanması yer almaktadır. Hedefe ek olarak yapılan, spekülasyon fonlama formülünün uygulanmasına yönelik olarak fırsatların ve engellerin tanımlanmasıyla bunların çözümüne yönelik bir yenilik önerisinde bulunulmasıdır. Seçilen örnekler içinde 'SPSS' istatistik programı kullanılarak bazı tanımlayıcı ve istatistiksel yaklaşımlar kullanılmıştır. Çalışma içerisinde, Jamhouria bankası müşterilerinin farklı yatırımlarını fonlamak için aşağıdaki sonuçları temel alan olumsuz yöndeki menfaatleri için bir alternatif olarak; İslami yatırım formülünün spekülasyon formülünü benimsenmesi için bir fizibilite varmış gibi görülmektedir. Bunlar: (1) Libya iş adamlarının farklı yatırımlarını finanse etmesi için spekülasyon formülünün kullanımındaki teşviklerin varlığı. (2) Libya'daki iş adamlarının, spekülasyon formülünü farklı yatırımlarının İslami bir kaynağı olarak kullanmaya ikna olmaları.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the feasibility of the adoption of the Islamic investment formulas“speculation formula”as an alternate for the cancellation of the usurious interests, the study society is represented in the Libyan businessmen the customers of Jamhouria bank, and the study problem is determined in the extent of the acceptance of the Libyan businessmen the customers of Jamhouria bank, to the use of speculation formula in funding their different investments. The study has adopted the analytical descriptive methodology, and the questionnaire form has been designed and distributed on a random class sample from the businessmen and companies dealing with the bank within the territory of Tripoli, and upon the receipt of (80) forms the study has been conducted thereon. And then the opinions of the investors“ Libyan businessmen”we collected and verified in the possibility of the use of the speculation as an Islamic funding tool for funding their projects and the verification of the extent of the convincement of the Libyan businessmen for using the speculation formula in funding their different investments, as well as the verification of the extent of the proposals of the Libyan businessmen in activating the speculation funding formula, in addition to the verification of the incentives encouraging the businessmen in using the speculation formula in funding their different investments, as well as the identification of the opportunities and obstacles facing the application of the speculation funding formula and formulate solution for the remedy of the same. Also some descriptive statistical approaches have been used the selected sample by use of the statistical program“SPSS”. the study out lined a significant conclusion, that there exists a feasibility for the adoption of speculation formula as an Islamic investment formula as an alternate for the usurious interests in the viewpoint of the customers of Jamhouria bank for funding their different investments based on the following results:- (1) The existence of incentives in the use of speculation formula for funding the different investment of the Libyan businessmen. (2) The Libyan businessmen are convinced to use the speculation formula as an Islamic funding formula for funding their different investments.