Postmodern space revisited: Hypertextuality and materiality in the selected novels of Mark Z. Danielewski, Steve Tomasula, and Lance Olsen
Postmodern mekâna yeniden dönüş: Mark Z. Danielewski, Steve Tomasula ve Lance Olsen'ın seçili romanlarında hipermetinsellik ve maddesellik
  1. Tez No: 492317
  2. Yazar: GÜLŞEN ASLAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE BİLGE ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, çağdaş Amerikan kurgusunda hipermetin ve maddesellik özellikleriyle ortaya çıkan mekân kavramını ve mekânsal uygulamaların rolünü postmodern edebi özelliklerle birlikte incelemektedir. Mekân ve mekânsallığın işleyişi, nasıl kullanıldığı ve yapılandırıldığı gibi konularda artan eleştirel uygulamalarla bağlantılı olarak, çağdaş kurgu zengin bir tartışma ortamı sunmaktadır. Bu çalışmada, çağdaş kültürün çok katmanlı, parçalanmış ve ağ-tabanlı mekânı üzerine düşünceler üreten çağdaş Amerikan romanı örneklerinden Mark Z. Danielewski'nin House of Leaves (2000) (Yapraklar Evi), Steve Tomasula'nın VAS: An Opera in Flatland (2002) ve Lance Olsen'ın Theories of Forgetting (2014) eserlerinde postmodern, hipermetin ve maddesel özellikler ele alınmaktadır. Bu tez,“mekânsal biçem,”“kurgu mekânı”ve“mekânsal tasarım”sınıflandırmaları aracılığıyla mekân anlayışının, romanın biçemiyle, içeriğiyle ve maddeselliğiyle ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmadaki ilk sınıflandırma postmodern edebi araçlarlarla ve hipermetinle kullanılan ve genişletilen mekânsal biçem üzerinedir. İkinci kısım, ev, insan bedeni ve arazi sanatı gibi farklı mekânsal kavramlara odaklanan kurgu mekânıdır. Bu romanlarda öne çıkan üçüncü mekânsal sınıflandırma ise sayfanın ve kitabın fiziksel mekânı olarak da adlandırılabilecek mekânsal tasarımdır. Bu araştırma, bu üç sınıflandırma aracılığıyla, kurgudaki mekânın ve edebi mimariler yaratarak roman türünü yeniden şekillendiren deneysel yöntemlerin değerlendirilmesi amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the role of space and spatial practices in contemporary American fiction which are revealed through the use of postmodernist literary characteristics, hypertext and materiality. In connection with the growing critical interest in the workings of space, its uses, and constructions, contemporary fiction offers a rich ground for the discussions of space and spatiality. By focusing on three contemporary novels House of Leaves (2000) by Mark Z. Danielewski, VAS: An Opera in Flatland (2002) by Steve Tomasula, Theories of Forgetting (2014) by Lance Olsen in three chapters, the characteristics of postmodernism, hypertext, and materiality are investigated in the novels that contemplate on the multilayered, fragmented, and networked space of contemporary culture. This research outlines three categories, the spatial form, the narrative space, and the spatial design through which the novels show how an understanding of space is inextricably bound to the form, the content, and the material features of the novel. The first category in this study is the spatial form which is used and extended with postmodern literary devices and hypertext. The second category of space is the narrative space of the fictional world which contemplates on different places and spaces such as the house, the human body, and the earthwork. The final category of space is the spatial design, or the material space of the page and the book. Focusing on these three categories, this study prompts a re-thinking of the role of space in fiction and the ways it reshapes the novels by creating literary architectures in experimental ways.