Finansal kaldıracın gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalardaki şirketlerin yatırımlarına etkisi
The impact of financial leverage on investment decisions: evidence from developed and emerging markets
  1. Tez No: 492337
  2. Yazar: TUĞBA AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
2000'li yıllar ile birlikte özel sektör borçlanma oranlarının yüksek seviyelere ulaşması ile kurumsal finansın temel konularından olan yatırımı etkileyen etmenler ve borçlanmanın yatırım üzerindeki etkisi dikkat çekici hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı finansal borçlanmanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şirketlerinde yatırım kararları üzerindeki etkisini incelemektedir. ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve Japonya olmak üzere beş gelişmiş ve Brezilya, Hindistan, Güney Afrika, Endonezya, Çin ve Türkiye olmak üzere altı gelişmekte olan ülkenin 2005-2015 yılları arasında borsalarında işlem görmüş ve/veya görmekte olan şirketlere ait veriler kullanılmıştır. Yatırım kararlarında temel olarak borçlanma, nakit akış, satış ve Tobin Q oranı değerlerinin etkisi panel veri analizi ve iki aşamalı en küçük kareler yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, ülke bazında farklılık gösterse de, borçlanmanın yatırımı negatif yönde etkilediği görülmüştür. Gelişmiş ülkelerde etki çok düşük iken, gelişmekte olan ülkelerde oldukça yüksektir. Gelişmiş ülkelerde yatırım kararını, satış değişkeni pozitif yönde desteklerken, gelişmekte olan ülkelerde ise bu destek nakit akış değişkeninden sağlanmaktadır. Düşük büyüme imkânlarına sahip şirketlerde, yüksek büyüme imkânlarına sahip şirketlere göre borçlanmanın negatif etkisi daha güçlü olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The factors affecting the investment and impact of the debt on investment are fundamental issues in corporate finance. With 2000s, as private sector borrowing rates have reached high levels, the relationship between investment and borrowing have become remarkable. The aim of this study is to examine the effect of financial leverage on investment decisions of companies in developed and emerging countries. Data of the companies that traded in the stock markets of five developed countries including USA, Germany, France, Britain and Japan and six developing countries including Brazil, India, South Africa, Indonesia, China and Turkey between the years 2005- 2015 are evaluated. The impact of borrowing, cash flow, sales and Tobin Q ratio values on investment decisions was mainly analyzed by panel data analysis and two-step least squares method. Although, findings differ from country to country, it is observed that leverage has negative effect on investment. In contrast to developed countries where the effect is very high, in developing countries, observed effect is low. In developed countries, the investment decision is boosted by the sales variable in positive direction, whereas in developing countries, this boost is provided from the cash flow variable. In companies with low growth potential, the negative impact of financial leverage is stronger than that of companies with high growth potential.