Türkiye'nin siber güvenlik politikalarının kamu politikası analizi çerçevesinde değerlendirilmesi
The assessment of Turkey's cyber security policies in the context of public policy analysis
- Tez No: 492344
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Siber güvenlik, kritik altyapılar olan iletişim, enerji, su, finans, ulaşım ve gıda üretim gibi sistemlerinin yanında önceki dönemlerde fiziki olan ancak içinde bulunulan dönemde büyük oranda (özellikle yönetim mekanizmaları) siberleşmiş endüstriyel kontrol sistemlerinin güvenliğini de içeren bir alan haline gelmiştir. Özellikle ulusal güvenliklerinin sağlanması ve kritik altyapılarının korunması noktasında ülkeler, geleneksel güvenlik yöntemlerinin yanı sıra gelişen teknolojiler ve bu teknolojiler beraberinde dönüşen kritik altyapılarla birlikte siber güvenlik konusunda da farkındalık kazanmışlardır. Bu noktada siber güvenliği bir kamu politikası konusu olarak ele almak ve ile kamu politikası analizi yaklaşımları çerçevesinde düşünmek gerekmektedir. Bu tezde öncelikle, ele alınan bir örnek olay ve beş ülke incelemesinden çıkarılan sonuçlar yardımıyla kamu politikası ve siber güvenlik arasındaki sıkı ilişki belirlenmiştir. Akabinde, Türkiye'nin siber güvenlik politikalarını tanımlayan toplamda 28 adet resmi belge (kalkınma planları, strateji ve eylem belgeleri, hukuki belgeler ve raporlar) araştırma kapsamına alınmış, bu belgelerin içerikleri NVivo 11 nitel veri analizi programı yardımıyla kodlanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında, Türkiye'nin siber güvenlik ve kritik altyapı politikalarının kamu politikası analizi yaklaşımları ve karar verme modelleri çerçevesindeki yönelimleri, üretilen politikaların özellikleriyle birlikte ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cyber security has become a field that includes the security of industrial control systems that is used to be physical, but it is now substantially cybered, besides the critical sub-structures such as communication, energy, water, finance, transportation and food production systems. Particularly at the point of ensuring national security and protecting critical sub-structures, countries have become aware of cyber security, along with traditional security methods, as well as emerging technologies and critical infrastructures that have evolved with these technologies. At this point, it is necessary to address cyber security as a public policy topic and evaluate it in the context of public policy analysis. In this thesis, firstly, the close relationship between public policy and cyber security was determined through the results of a case study and five country reviews. Then, 28 official documents defining the cyber security policies of Turkey were included in the scope of the research, coded by the help of qualitative research analysis software NVivo 11 and analyzed. In the conclusion part, tendencies of Turkey's cyber security and critical sub-structure policies and their features were revealed within the context of public policy analysis approaches and decision making models.