Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-60 aylık çocuklarda egzersiz programının vücut kompozisyonu ve esnekliğe etkisi
The effect of the exercise program to the body composition and flexibility of the 48 – 60 month boy who continued to pre-school education
- Tez No: 492389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL BERKAN ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı egzersiz programına katılan 48-60 aylık çocuklar ile programa katılmayan çocukların vücut kompozisyonları ve esneklik ölçümleri arasında fark olup olmadığını belirlemektir. Çalışma grubunu Gazi Üniversitesi bünyesinde bulunan iki uygulama anaokuluna devam eden 48-60 aylık 35 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubu 18 egzersiz, 17 kontrol grubu olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve vücut ağırlığı, boy, genişlik(çap), çevre, deri altı yağ ve esneklik ölçümleri kullanılmıştır. Egzersiz programı egzersiz grubuna 8 hafta boyunca, toplam 20 seans olarak öğretmenlerin gözetiminde uygulanmıştır. Kontrol grubunda bulunan çocuklar ise müfredatlarında yer alan eğitim faaliyetlerine devam etmişlerdir. Araştırmada grupların ön ve son test verilerinin değişimini test etmek için Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define whether or not there is any difference between body composition and flexibility measurement of the 48 – 60 month aged children who attended to the exercise program and who didn't attend. Studying group consists of 35 children aged between“48 – 60 month”who are studying in two practice kindergarten schools in Gazi University. Studying group was divided into two groups: 18 in exercise groups and 17 in control groups. In data collection, individual information form and weight, height, length (diameter), circumference (wrist, knee, shoulder, biceps, stomach, waist, bottom, chest, femur, calf) subdermal fat (tricaps, biceps, subscapula, suprailiac, abdomen, quadricaps, calf) and flexibility measurement were used. Exercise program was applied to the exercise group under supervision of teachers as 20 sessions during 8 weeks. The children in the control group, continued to the education activities in their program. In the research, Wilcoxon test were used. In the end of the study, a meaningful difference was found between means of exercise group pre-post test body weights, biocremial, chest, elbow, knee length values, waist, chest, thigh, hip, shoulder girth measurements, biceps, tricaps, chest, subscapula, suprailiac, abdomen subdermal fat measurements and flexibility measurements (p0,05).