Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48 - 60 aylık çocuklarda eğlenceli atletizm programının vücut kompozisyonu ve esnekliğe etkisi
The effect of the entertaining athleticism program to the body composition and flexibility of the 48 – 60 month age children who continued to pre - school education
  1. Tez No: 419416
  2. Yazar: EMSAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı eğlenceli atletizm programına katılan 48-60 aylık çocuklar ile programa katılmayan çocukların vücut kompozisyonları ve esneklik ölçümleri arasında fark olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu Gazi Üniversitesi bünyesinde bulunan iki uygulama anaokuluna devam eden 48-60 aylık 35 çocuk oluşturmuştur. Çalışma grubu 18 deney, 17 kontrol grubu olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve vücut ağırlığı, boy, genişlik(çap), çevre, deri altı yağ ve esneklik ölçümleri kullanılmıştır. Eğlenceli atletizm programı deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün, 10.00-10.30 saatleri arasında toplam 24 seans olarak öğretmenlerin gözetiminde uygulanmıştır. Kontrol grubunda bulunan çocuklar ise müfredatlarında yer alan eğitim faaliyetlerine devam etmişlerdir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarını ön ve son test verileri açısından karşılaştırmak için non-parametrik testlerden olan MannWhitney U testi, grupların ön ve son test verilerinin değişimini test etmek için Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define whether or not there is any difference between body composition and flexibility measurement of the 48 – 60 month aged children who attended to the entertaining athleticism program and who didn't attend. In this research control group designs, from experimental designs, with pre-test, post-test were used. Working group consists of 35 children aged between“48 – 60 month”who are studying in two practice kindergarten schools in Gazi University. Working group was divided into two groups: 18 in experimental and 17 in control groups. In data collection, individual information form and weight, height, length (diameter), circumference (wrist, knee, shoulder, biceps, stomach, waist, bottom, chest, femur, calf) subdermal fat (tricaps, biceps, subscapula, suprailiac, abdomen, quadricaps, calf) and flexibility measurement were used. Entertaining athleticism program was applied to the experimental group under supervision of teachers as 24 sessions during 8 weeks between 10:00 – 10:30 a.m. The children in the control group, continued to the education activities in their program. In the research, nonparametric statistics Mann Whitney and Wilcoxon test were used. In the end of the study, a meaningful difference was found between means of experimental group pre-post test body weights, biocremial, chest, elbow, knee length values, waist, chest, thigh, hip, shoulder girth measurements, biceps, tricaps, chest, subscapula, suprailiac, abdomen subdermal fat measurements and flexibility measurements (p0,05).