Toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında kentsel açık mekanların kullanımı/ Trabzon örneği
Occupation of urban open spaces in context of gender roles: A case study of Trabzon
  1. Tez No: 492414
  2. Yazar: TUĞÇE YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Birçok ülkenin sorunu olan kadın-erkek eşitsizliği Türkiye'nin de en önemli sorunlarından biridir. Bu eşitsizliğin temelinde yatan toplumsal cinsiyet rolleri, kadın ve erkeğe toplumsal roller yüklemekte ve bu roller bağlamında görevler vermektedir. Kadının anne, temizlikçi; erkeğin baba, evin reisi olarak görülmesi kadını ev ile sınırlandırırken erkeği kente yönlendirmiştir. Bu yönlendirmenin sonucunda oluşan“Kadının yeri evidir.”görüşünün benimsenmesinden dolayı kadınlar kentsel açık mekânları kullanımlarında kısıtlandırılmışlardır. Türkiye'de toplumsal cinsiyet rollerinin günümüze kadar nasıl şekillendiği, bu durumun kentsel açık mekânlara nasıl yansıdığı incelenmiş, sonuçlar irdelenmiştir. Bu çalışma Trabzon'da bulunan üç aktif yaya sokağında yürütülmüş, kentsel açık mekânların kullanımı ve deneyimlenmesinde kadın-erkek farklılıklarını tespit etmeyi amaçlamıştır. Davranış gözlemiyle mekânsal etkileşimlere ve etkinliklere odaklanılmışken anket çalışmasıyla mekânın deneyimlemesine ve tercihlere ışık tutulmuştur. Yapılan araştırmada, gözlemlerde tespit edilen kadın-erkek kullanıcı oranlarındaki ve kullanıcıların alana kimlerle beraber geldiklerindeki farklılıklar; ankette tespit edilen mekânın nasıl deneyimlendiğine ilişkin farklılıklar kentsel açık mekânlardaki toplumsal hayatta kadın erkek eşitsizliğini yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
Woman-man inequality, a problem of many countries, is also one of the most important problems in Turkey. Gender roles, which underlie this inequality appoint different roles and impose different social duties in context of these roles to women and men. Accepting woman as mother and caretaker and man as father and breadwinner has constrained women with home while directing men to city centre. Because of the adoption of the idea“A woman's place is in the home.”that is a result of gender separation; women's occupation of urban open spaces was constrained. How gender roles were formed until today, how these roles are reflected on urban open spaces were examined and the results were discussed. This study was conducted at three active pedestrian streets, and determination of the differences at using and experiencing urban open spaces that woman and men users have was aimed. With behavior observation spatial interactions and activities were focused on while with questionnaire technique how space is being experienced and preferred were enlightened. In the conducted study the differences such as the ratio of woman-man users and with whom they are using the space that were determined with behavior observations, or the differences at how space is being experienced that were revealed by questionnaire results were all reflected the women-man inequality in the social life of urban spaces.