1,3-tiyazol içerikli iyonik sıvıların sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması, biyokimyasal ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, investigation of biochemical and physical properties of 1,3-thiazolium ionic liquids
  1. Tez No: 492429
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SANCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada 1,3-tiyazol ve 1,2,4-triazol halka çekirdeklerini bir arada bulunduran iyonik sıvı formunda 13 bileşik ve 6 adet anahtar bileşik niteliğinde toplam 19 adet orijinal iyonik sıvı yapısı sentezlenmiştir. Çalışmamızda orijinal nitelikteki 42 ve 43 tipi bileşikler iki farklı yöntem kullanılarak sentezlenmiştir. Çeşitli 1,3-tiyazol bileşikleri ile ayrı ayrı amino etil hidrobromür ve amino propil hidro bromür reaksiyona sokularak anahtar bileşik niteliğinde 6 adet iyonik sıvı (38 ve 40 tipi) elde edilmiştir ve elde edilen bileşiklerden 42 ve 43 tipi bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen 42 ve 43 tipi bileşiklerin anyon değişimleri yapılarak 46 ve 47 tipi iyonik sıvıların sentezi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada 5 farklı hidrazin karboksilat (41) türevi ile etil 2-amino tiyazol -4-asetat reaksiyona sokulmuş ve reaksiyonların tümünde reaksiyon ürünü olarak 50 bileşiği elde edilmiştir. Bu reaksiyon sonucu yeni bir reaksiyon mekanizması önerilmiştir. Sentezlenen tüm iyonik sıvıların iyonik iletkenlikleri ölçülmüş, iletkenlik-sıcaklık ilişkisi incelenmiştir. Sentezlenen 42 ve 43 tipi iyonik sıvıların termal aktivite kinetikleri belirlenerek TGA grafikleri üzerinde bozunma davranışları gösterilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapı aydınlatmaları IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) ve LC-MS/MS spektroskopik yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, a total of 19 original ionic liquid structures were synthesized in the form 6 key compounds and 13 compounds in the form of ionic liquid containing 1,3-thiazole and 1,2,4-triazole ring nuclei together. In our study, compounds of type 42 and type 43 were synthesized using two different methods. A variety of 1,3-thiazole compounds were separately reacted with aminoethyl hydrobromide and amino propyl hydrobromide to obtain 6 key ionic liquids (type 38 and 40), and compounds 42 and 43 were synthesized from the resulting compounds. Synthesized compounds 42 and 43 were anion exchanged to synthesize 46 and 47 type of ionic liquids. In addition, in this work, five different hydrazine carboxylate derivatives (41) were reacted with ethyl 2-amino thiazole-4-acetate to give 50 compound as reaction products all over the reactions. A new reaction mechanism has been proposed as a result of this reaction. The ionic conductivities of all synthesized ionic liquids were measured and the conductivity-temperature relationship was investigated. The thermal activity kinetics of the synthesized 42 and 43 type of ionic liquids were determined and the behavior of the deterioration on the TGA graphs was demonstrated. Antioxidant and antimicrobial properties of the synthesized compounds have been investigated. Synthesized compounds were characterized IR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) and LC-MS / MS spectroscopic methods.