9-13 yaş arasındaki çocuklarda Peygamber algısı
Perception of the Prophet in children between 9 and 13 years
  1. Tez No: 709754
  2. Yazar: SEVİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Çocukların doğumundan ilkokul dönemi arasında olan periyodunda aldıkları manevi eğitim, gerekli olan çocuk psikolojisi içerikleri ile daha verimli olabilir. Bundan dolayı eğitim ve psikoloji birbirinden ayrı düşünülemez bir bütündür. Çocuğun kişisel gelişimine bakıldığında onun zihinsel, duygusal ve ruhani gelişimi okul öncesi zamanda gelişmeye başlar ve bu süreç okul hayatı boyunca devam eder. Sonuçta bunlar çocuğun ilerdeki hayatı için attığı adımlardır. Bu adımların gelişmesi konusunda öncelik, çocuğun ilk öğreticileri anne ve babanındır. Çocuğun anne ve baba ile öğrenim süreci devam ederken, okul çağına geldiğinde bu sorumluluğa çocuğun öğretmenleri de dahil olur. Çocuk sosyal öğrenme kuramlarıyla kendi kişiliğini ve karakterini oluşturmaya başlar. Eğitim ve öğretim çocuğun dini gelişim sürecinde, zihninde oluşan kavramları açıklayabilmek ve anlamlandırabilmek açısından büyük bir öneme sahiptir. Kavramlarla zihinsel dünyası genişleyen okul öncesi dönem çocuğu, her bir dini kavramla duygusal bir bağ da oluşturur. Bu süreçte çocukta dini kavramlar oluşurken, sevgi, saygı, merhamet gibi duygusal maddelerin ağırlığı öğretilmeli, anlatımda kavramların öğreniminden çok, çocuğun zihninde bu kavramlar davranış boyutunda da imge ettirilmelidir. Çocuk, Allah, peygamber, namaz kılma, ibadet etme, dua etme gibi değer kavramlarının gelişimi ve eğitiminde bu süreçlerden geçer. Okul çağındaki çocuklarda imge yeteneğini ölçmenin en güzel yolu çocuklara çizim çizdirmektir. Çocuğun resmi içinde bulundurduğu ipuçları ile, onun karakterini, duygu ve düşüncelerini anlamamıza yardımcı olur. Çalışmada 9 ve 13 yaşları arasındaki ilköğretim öğrencilerinden hayallerindeki Peygamber imgesini çizmeleri beklenilmiştir ve bu çizimler doğrultusunda çocuğun duygu ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmak ve aynı zamanda Peygamber Efendimiz'in örnekliğinden ve zihinlerindeki oluşumundan, çocukların ahlak ve kişilik oluşumuna katkıları incelenmiştir. Araştırmaya 2017-2018 eğitim öğretim yılında İzmir il merkezindeki ilköğretim okulundaki dokuz ve on üç yaş arasındaki çocuklar dahil edilmiştir. Araştırma bu çocukların devam ettiği okulda basit tesadüfi örnekleme ile belirlenen sınıflarda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 100 çocuk dahil edilmiştir.“Peygamber kavramının öğretimi”adlı çalışmamızda literatüre dayalı betimsel yöntem kullanılmıştır. Tezimizde ele alınan kavramın peygamber kavramı olması dolaysıyla, peygamberlik kurumu hakkında literatür taraması yapılmıştır. Kavram öğretimine ilişkin eğitim alanındaki kitaplar taranarak, farklı yöntem ve teknikler incelenmiştir. Elde edilen veriler çerçevesinde din öğretiminde kavram öğretimine ilişkin bilgiler sunulmuştur. Bunu somutlaştırmak amacıyla peygamber kavramı örnek olarak seçilmiştir. Peygamber kavramının öğretiminde, konular, hedefler ve kavramın kitaplardaki kullanımı kavram öğretimi açısından değerlendirilmiş, peygamber kavramının öğretimine ilişkin etkinliklere yer verilmiştir. Çocuk çizimleri çocuğun nesnel dünya ile kurduğu ilişkinin ve o çevreyi değiştirme yolundaki üretici eylemin göstergesidir. Çocuk bireyin zekası, kişiliği, yakın çevresinde yaşadıklarını ve iç dünyasını yansıttığı, olaylar hakkında duygu ve düşüncelerini ifade ettiği yalın bir anlatım aracıdır. Psikolojik gereksinmelerin sonucu olduğu için psiko-pedagojik açıdan çocuk bireyi daha iyi tanımamızı sağlar. Çocuklar, dile getirmekte güçlük çektikleri duygu, düşünce ve gereksinimlerini çizgi yoluyla kolayca dışa vurabilirler. Çizme, boyama, inşa etme gibi etkinliklerin yer aldığı karmaşık süreçte çocuk birey çevresinde gördüğü birçok ayrı elemanı, anlamlı bir bütünlüğe dönüştürür. Çizdiği çizimler, kendisinden bir parçadır adeta. Resmi onun düşünüşü, duyuşu ve görüşüdür.
Özet (Çeviri)
The religious education that children receive in the period between their birth and the primary school period can be more productive with the necessary child psychology content. Therefore, education and psychology are an inseparable whole. Considering the personal development of the child, his/her mental, emotional and spiritual development starts to develop in pre-school period and this process continues throughout school life. After all, these are the steps the child takes for his future life. The priority in the development of these steps is the mother and father, the child's first teachers. While the child's learning process continues with the mother and father, when the child reaches school age, the child's teachers are also included in this responsibility. The child begins to form his own personality and character with social learning theories. Education and training are of great importance in terms of being able to explain and make sense of the concepts formed in the child's religious development process. The preschool child, whose mental world expands with concepts, also creates an emotional bond with each religious concept. In this process, while religious concepts are formed in the child, the weight of emotional items such as love, respect and compassion should be taught, and these concepts should be imaged in the child's mind in the behavioral dimension rather than learning the concepts in expression. The child goes through these processes in the development and education of value concepts such as Allah, the prophet, praying, worshiping, and praying. The best way to measure the image ability of school-age children is to have children draw . It helps us to understand the character, feelings and thoughts of the child with the clues in the picture. In the study, primary school students between the ages of 9 and 13 were expected to draw the image of the Prophet in their dreams, and in line with these drawings, to have information about the child's feelings and thoughts, and at the same time , the contribution of the Prophet to the formation of morals and personality, from the example of our Prophet and his formation in their minds, was examined. Children between the ages of nine and thirteen in the primary school in the city center of Izmir in the 2017-2018 academic year were included in the study. The research was carried out in the classrooms determined by simple random sampling at the school where these children attend. 100 children were included in the study. The descriptive method based on the literature was used in our study titled“Teaching the concept of the prophet”. Since the concept discussed in our thesis is the concept of prophet, a literature review about the institution of prophecy has been made. Different methods and techniques were examined by scanning the books in the field of education on concept teaching . Within the framework of the data obtained, information on concept teaching in religious education is presented. In order to embody this, the concept of prophet was chosen as an example. In the teaching of the concept of the prophet, the subjects, goals and the use of the concept in the books were evaluated in terms of concept teaching, and activities related to the teaching of the concept of the prophet were included. Children's drawings are indicators of the child's relationship with the objective world and the productive action to change that environment. A child is a simple expression tool in which the individual reflects his /her intelligence , personality, experiences and inner world, and expresses his/her feelings and thoughts about events. Since it is the result of psychological needs, it enables us to get to know the child better in terms of psycho- pedagogy. Children can easily express their feelings, thoughts and needs that they have difficulty in expressing through drawings. In the complex process involving activities such as drawing, painting, and building, the child transforms many separate elements he sees around the individual into a meaningful whole. The drawings he draws are almost a part of himself. His painting is his thinking, hearing and sight.