Image enlargement using high dimensional model representation method
Yüksek boyutlu model gösterilim ile imge büyütme
  1. Tez No: 495122
  2. Yazar: SEVGİ CANPOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İmge büyütme operasyonu bir imgenin çözünürlüğünü düşürmeden boyutlarını büyütme işlemidir. İmge aradeğerleme yüksek çözünürlüklü imgeler elde etmek için kullanılan temel işlemdir. İmge aradeğerleme bir çok araştırmacı tarafından piksel bazında imge çakıştırma, imge dekompozisyonu, imge içboyama gibi farklı amaçlarla kullanılmıştır. Önerilen yaklaşımda her iki pikselin arasına birer piksel eklenerek aradeğerleme yapılması suretiyle imgenin büyütülmesi önerilmiştir. Bu çalışmada imge, her bir piksel için X ve Y koordinatları ve piksel yeğinlik değeri (RGB) ile çok değişkenli bir veri yapısı olarak ele alınmıştır. Yüksek Boyutlu Model Gösterilim (YBMG) ve Lagrange Aradeğerleme Metodları imge büyütme sırasında değeri bilinmeyen piksellerin tahmini için kullanılmıştır. Önerilen yaklaşım ve diğer geleneksel imge aradeğerleme yöntemleri ile elde edilen imgelerin kalitelerinin karşılaştırılması için Doruk Sinyal Gürültü Oranı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Image enlargement is a process to create a high resolution image from a low resolution image during enlargement operation. Image interpolation is an essential process to gather high resolution images. Image interpolation has been studied by many researchers for different purposes such as subpixel image registration, image decompression, image inpainting etc. The proposed approach enlarges the image by interpolating the pixels with known intensity values and adding some new pixels between each two pixels in the image. The number of the pixels to be added by interpolation is decided according to the enlargement ratio. In this study, image is considered as a multivariate data structure with X and Y coordinates, and pixel intensity values (RGB) individually. High Dimensional Model Representation and Lagrange Interpolation is used to estimate unknown pixels during the resize process. Peak Signal-to-Ratio (PSNR) is used to compare the quality of images that are produced by the proposed approach and other traditional image interpolation methods.