Spor giyim alanında ultrasonik dikiş kullanımının incelenmesi
Investigation of ultrasonic sewing usage in sportswear
  1. Tez No: 821284
  2. Yazar: HÜNKAR EMRAH KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; medikal ve tek kullanımlık ürünlerin üretilmesinde ön plana çıkan ultrasonik birleştirme yönteminin spor giyim alanında kullanımının incelenmesi üzerinde durulmuştur. Özellikle sızdırmazlık, hijyen gibi zorunlu kriterleri karşılayan ultrasonik dikiş, medikal kullanım alanında hızla yaygınlaşmıştır. Ancak, ultrasonik birleştirmenin günlük giyim ve spor giyim alanlarında kullanımı henüz istenilen seviyeye ulaşamamıştır. Ayrıca gerek üretim maliyetleri gerek sürdürülebilirlik açısından bu yenilikçi yöntemin avantajlarının ortaya konularak yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Giysi üretim süreçlerinden biri olan birleştirme geleneksel olarak iğne ve ipliğin kullanılması ile mümkün olmuştur. Bu geleneksel yöntem birleştirme imkanı sağlamakla birlikte bazı giderilmesi güç sorunlarda yaratmaktadır. Ultrasonik dikiş sayesinde bu sorunların giderilmesi mümkün hale gelmiştir. Gerek enerji gerekse üretim materyalleri konusunda iğne/iplik gibi bazı zorunlu etkenlere bağımlılığı ortadan kaldırmasının yanı sıra daha verimli bir birleştirme sayesinde sürdürülebilirlik açısından da çok daha avantajlı olmaktadır. Bu kapsamda, tez çalışmasında moda ve sürdürülebilirlik unsurları da dikkate alınarak spor giyim alt ve üst model tasarımları yapılmıştır ve sonrasında spor giyim üretiminde tercih edilen kumaş yapıları belirlenerek dikiş mukavemeti ve esneme testleri yapılmıştır. Elde edilen bütün verilerin istatistiksel analizi ile ultrasonik dikişin spor giyim üretiminde kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Bu sayede, diğer hazır giyim ürünlerinin üretiminde de ultrasonik dikiş kullanımının mümkün olduğunun ortaya konulması bu tez çalışmasının hedefini oluşturmaktadır. Bu ürünlerin üretiminde gerekli operasyonların ultrasonik dikiş ile uygulanması yenilikçi, sürdürülebilir bir üretim metodunun spor giyim alanlarında da kullanımının artırılması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus was on examining the use of ultrasonic joining, a prominent method in the production of medical and disposable products, in the field of sportswear. Ultrasonic joining, which meets mandatory criteria such as sealing and hygiene, has rapidly gained popularity in the medical field. However, the use of ultrasonic bonding in daily and sportswear has not yet reached the desired level. Furthermore, the aim is to promote the widespread use of this innovative method by highlighting its advantages in terms of production costs and sustainability. Traditionally, the process of garment production has relied on the use of needles and threads for joining. While this traditional method provides joining capability, it also creates some challenging issues. Ultrasonic joining has made it possible to address these problems. It is not only less dependent on mandatory factors such as needles/threads in terms of energy and production materials but also offers greater advantages in terms of sustainability through more efficient joining. Within this scope, in this thesis study, sportswear designs that consider fashion and sustainability elements were designed, focusing on lower and upper body models. Then, preferred fabric structures for sportswear production were determined, and sewing strength and elongation test were performed. The usability of ultrasonic stitching in sportswear production were evaluated through the statistical analysis of all the obtained data. In this way, demonstrating the possibility of using ultrasonic joining in the production of other ready-to-wear garments constitutes the thesis' objective. Applying the necessary operations for these products with ultrasonic joining is expected to contribute to the increase and eventual widespread adoption of an innovative, sustainable production method in the field of sportswear.