Son on yıl içinde geropsikiyatri kliniğine başvuran yaşlı major depresif bozukluklu hastaların sosyodemografik özelliklerinin, semptom ağırlıklarının ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerinin retrospektif olarak incelenmesi (bir faktör ... )
  1. Tez No: 49249
  2. Yazar: DENİZ ADNAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
61 ÖZET Türkiye'deki yaşlı majör depresif bozukluklu hastaların sosyodemografîk özelliklerini ve semptom dağılımlarını belirlemek amacıyla son on yılda LÜ. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri ABD Geropsikiyatri Bilimdah Kliniği'ne başvurmuş 137 hasta retrospektif olarak incelendi. Majör depresif bozukluklu hastalar genel dağılımda % 19.59'luk bir orana sahiptiler. Hastaların çoğu (% 51.8) kadın ve çoğu (% 65) evli idi. Tahsilsiz veya ilkokul mezunu olanlar (% 55.5) çoğunlukta idi. Kronikleşme oranı % 66.3 idi. Psikotik özellik gösterenlerin oranı % 34.3 idi. Sıkıntı (% 81.8) ve bunaltı ( 70.8) en çok görülen semptomlardı. Perseküsyon hezeyanı en çok (% 22.6) görülen psikotik semptom idi. İntihar girişimi % 10.9 oranında idi. Semptomların DSM IV sistemine uygun olarak kümelendiği belirlendi Sonuçta Türk geriatrik depresyon hastalarının sosyodemografîk özellikleri ve semptom ağırlıkları literatür ile çok yakın bir paralellik sergiledi. Bu sonuçlar, bu çalışmanın genel Türk popülasyonunun tanınması açısından tekrar edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY 137 patients with late-onset depression were retrospectively examined for determining the socio-demographic features and symptom clusters of the Turkish geriatric population with depression. Study was conducted in an institute that accepts only the geriatric patients with any psychiatric disorders. The ratio of patients with major depressive disorder was 19.59 percent Most of the patients were woman (% 51.8), married (% 65) and with low level of education (% 55.5). The ratio of chronic cases was 663 percent 34.3 percent of patients had major depressive disorder with psychotic feature(s). Most of the patients were complaining with distress (%81.8) and anxiety (% 70.8). Persecutory delusion was one of the most prominent psychotic symptoms (22.6). Rate of suicide attempt was 10.9 percent Symptom clusters were appropriately fit the DSM IV symptom clusters for depression. We concluded that the sockxiemographfc features and symptom clusters of the Turkish geriatric depression patients were in parallel with the published data obtained from other countries. However, regarding its findings, it seems mat this study needs to be repeated to be representative of the Turkish people in general.