Synthesis and application of the iridium semiconductor complexes for organic light emitting diodes
Organik ışık yayan diyotlar için iridyum yarıiletken komplekslerinin sentezi ve uygulaması
  1. Tez No: 492521
  2. Yazar: CANER KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN DEMİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Işık yayan organik diyotlar (OLED'ler) disiplinler arası çalışma alanına sahip araştırma konusudur. Farklı tasarımlarla üretilebilme olanağı ve düşük maliyetleri sebebi ile enerji tasarruflu yüksek verimli aygıtların araştırılması ve geliştirilmesi üzerine çalışmalar çoğalmıştır. Bu beklentiler o kadar çoğalmıştır ki OLED tipi aydınlatma aygıtları mevcut uygulamalardan ayrılmakta, teorik olarak kullanılan enerjiyi neredeyse %100 oranda ışığa çevirebilecek oldukları için, bu sebeple de yeni tür moleküller ve cihaz tasarımları üzerine araştırmalar artmaktadır. Yüksek kuantum verimi ve geniş emisyon renkleri nedeniyle fosforesans yapan geçiş metal kompleksleri, özellikle iridyum(III) kompleksleri, OLED uygulamaları için en yaygın kullanılan emisyon malzemesi olmuştur. Bu özelliğe sahip malzemeler hem singlet hem de triplet geçişlerini sağladığından dolayı, tüm uyarılmış durumlar ışık emisyonuna katkıda bulunur, bu nedenle bu komplekslerin teorik iç kuantum verimi % 100'e ulaşabilir. Bu çalışmada, Suzuki çapraz bağlanma sentez yöntemi ile spiro karbonu içeren 4 yeni ligand sentezi ve bu ligantların kullanıldığı 8 adet yeni tür iyonik Ir(III) kompleksi sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları 1H ve 13C NMR ile doğrulanmış, fotofiziksel özellikleri ise UV-Vis, fotolüminesans (PL) ve döngüsel voltammetri (CV) tekniği ile aydınlatılmıştır. Ir(III) kompleksleri iki seri olacak şekilde fonksiyonelleştirilmiş olarak hazırlanmıştır. Fonksiyonelleştirmenin emisyon üzerindeki etkisini belirlemek için fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. Çözelti fazı emisyon çalışmaları yapılan komplekslerin, fonksiyonelleştirilmiş elektron veren (EDG) ve elektron çeken (EWG) grupların etkisiyle 510 ve 578 nm arasında değişen yeşil ve turuncu emisyona sahip olduğu tespit edildi. Bu sonuçlar, ikame edici grupların komplekslerin emisyonu üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Döngüsel voltamogramlardan elde edilen sonuçlar, EDG ve EWG grupları ile kompleklerin sahip oldukları enerji bant aralıklarının (Eg değeri) değiştiğini göstermiştir. Sentezlenen iridyum komplekslerinin bazıları ile ışık yayan aygıt çalıştığı (tek aktif katmanlı OLED denilen ışık yayan elektrokimyasal hücre, LEC aygıtı) yapılmıştır. Bu aygıtların düşük voltajda çalışabildiği gözlenmiştir. LEC aygıtları ITO/PEDOT:PSS/Ir(III)kompleksi/Ag konfigürasyonunda hazırlanmıştır. Hazırlanan LEC aygıtlarının ortalama olarak 5.5 V civarında ışıma yapmaya başladığı tespit edilmiş ve en yüksek parlaklık değeri (C2 kompleksinde) 1107 cd/m2 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organic light emitting diodes (OLEDs) is a multi-disciplinary research area. Due to the possibility of being produced in different designs and low costs, studies on the research and development of energy efficient structures have increased. These expectations have increased so much that research on new types of molecules and device designs is increasing with the expectation that OLEDs will be more efficient than all available light sources and that almost 100% of the energy used can be converted to light. Transition metal complexes, especially Iridium(III) complexes, which make them phosphorescent due to their high quantum yield and broad emission colors, have been the most widely used emission material for OLED applications. Because the materials with this property provide both singlet and triplet transitions, all excited states contribute to light emission, so the theoretical internal quantum yield of these complexes can reach 100%. In this work, 4 spiro-based ligands were synthesized by Suzuki cross-linking methodology and 8 novel Ir(III) complexes were synthesized with this ligands. The synthesized molecules were characterized by 1HNMR, 13CNMR, UV-Vis, photoluminescence (PL) and cyclic voltammetry (CV) techniques. Ir(III) complexes have been prepared functionalized as two series. The photophysical properties of the functionalization have been examined to determine the effect on the emission. It was determined that complexes with solution phase emission studies had green and orange emissions ranging from 510 to 578 nm with the effect of functionalized electron donating group (EDG) and electron withdrawing group (EWG) groups. These results showed that substituent groups are effective on the emission of complexes. The results from cyclic voltammograms show that EDG and EWG groups and complexes have different energy band intervals (Eg value). Some of the synthesized iridium complexes were made with a light emitting device (single active layer OLED, light emitting electrochemical cell, LEC device). It has been observed that these devices can operate at low voltages. LEC devices were prepared in the ITO/PEDOT:PSS/Ir(III)complex/Ag configuration. It was determined that the prepared LEC devices started to radiate at on average of 5.5 V and the highest luminance value (in C2 complex) was measured as 1107 cd/m2.