A visiual isarithmic mapping tool
Online haritalar için görsel izaritmik haritalama aracı
- Tez No: 492522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SAMİ KIRTILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tez çalışması kapsamında konuma bağlı değişen verilerin değerlendirilmesi ve verilerden elde edilen bilgilerin haritalar aracılığı ile sunulması için kullanılan enterpolasyon yöntemleri araştırılmıştır. En yaygın kullanılan enterpolasyon yöntemleri için açık kaynak kodlu web tabanlı bir izaritmik harita üretme yöntemi sunulmuştur. Günümüzde birçok ticari Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı enterpolasyon haritası üretiminde kullanılmaktadır. Fakat bu durum kullanıcıların yüklü miktarda para ödemesine veya korsan programlar kullanmasına neden olmaktadır. Bu işlemi yapan açık kaynak kodlu yazılımlar olmasına karşın, kullanıcılar enterpolasyon haritası üretebilmek için program kurma durumu ile karşı karşıya gelmektedir. Ayrıca program bilgisi gerekmektedir. Oysa bizim önerdiğimiz web tabanlı haritalama yöntemi ile kullanıcılar dünyanın neresinde olursa olsun, program bilgisi ve kurulumu gerekmeden internet üzerinden konuma dayalı ölçtükleri verilerin değerlendirme ve analizini yapabileceklerdir. Ayrıca açık kaynak kodlu ve internet üzerinden erişime açık bir araç olduğundan başka kişilerin geliştirmesine de açık olacaktır. Kullanıcıların internet üzerinden verisini girip kendi isarithmic haritalarını üretebileceği bir tool geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, interpolation methods used for evaluating spatially varying data and for presenting the information obtained from the data via maps were investigated. A method for generating an open source web based interpolation map for the most commonly used interpolation methods is presented. Today, many commercial Geographic Information Systems (GIS) software are used in the production of interpolation maps. However, this situation causes the users to pay a large amount of money or use cracked programs. Although there are open source softwares, which can create interpolation maps, users are faced with the situation of installing a program to generate an interpolation map. In addition, users need to have experiment on these programs. However, with the web-based mapping method that we recommend, users will be able to evaluate and analyze their location based data which is based on location via internet without the need for program usage information or setup, from anywhere in the world, with just an internet connection and a web browser. It will also be open to other people to develop since it is an open source tool and is accessible via the internet. A tool is developed that users can produce their own isarithmic map entering their data over the Internet.