Assessment of the slow city approach GIS for Seferihisar
Seferihisar için yavaş şehir yaklaşımının CBS ortamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 492523
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN ŞAFAK KAZMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Yenileme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Yenileme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Endüstri devrimi ile gelişen teknolojinin, üretime kattığı olumlu etkinin fark edilmesinden itibaren yerleşik tarım toplumuna geçişini binlerce yılda tamamlamış olan insanoğlu, buhar ve elektriğin kullanıldığı üretim tekniğine geçişi çok hızlı bir biçimde tamamlanmıştır. Zamanla üretimde insan gücüne ihtiyacın azalması sonucu geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan toplumlar kırsal alanlardan kentlere göç etmeye başlamıştır. Kentler seri üretime yönelik ve çok hızlı gelişen bir toplumu içinde bulunduran merkezler haline gelmiştir. Bu merkezlerde bulunan, hızlı gelişimi takip eden toplumlar zaman içerisinde hızı konfor olarak görmeye ve ihtiyaçlarına kolayca ulaşabilecekleri kompleks yapılarda yaşama ihtiyaç duymaya başlamıştır. Kültürlerin en önemli bileşenlerinden biri olan yemek kültürü dahi bu merkezlerde yavaş yavaş yok olmakta ve hızla yerini standartlaştırılmış seri üretimlere bırakmaktadır. Yerelliğe, kültürel zenginliklere, geleneklere, doğaya ve insana“hız”adı altında zarar veren bu kapitalist düzen karşısında durabilmek için sürdürülebilir bir yerel kalkınma hareketi olan Yavaşlık felsefesi ve Yavaş şehir hareketi ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda, tez kapsamında, yavaşlık felsefesini politika edinen birkaç kent üzerinden örnekler incelenmekte ve Yavaş şehir kapsamında Seferihisar için kabul edilen üyelik kriterlerine ilişkin uygulamalar üzerinde Coğrafi Bilgi Sistemi aracılığı ile analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler kapsamında, günümüz bilişim ve teknoloji çağının sunmakta olduğu sayısal analiz yapma yeteneğine de sahip, çağdaş bilgi sistemlerinden biri olan Coğrafi Bilgi Sistemleri'nden faydalanılmıştır. Coğrafi Bilgi Sistemi, çeşitli disiplinler arası olanaklar ile bilimsel ve teknolojik bütünselliğin yanısıra, teori ve pratiğin de bir araya gelmesine olanak sağlamaktadır. Kentler içerisinde meydana gelen hızlı gelişmelerin kontrol edilebilmesine, kentsel büyümenin kontrolü ve yönlendirilmesi ile düzenli bir yönetim sisteminin oluşturulmasına, ayrıca, kent gelişim projelerinin doğruluğunun ölçülebilir, dolayısıyla belirlenebilir kılınmasına, öngörülerin oluşturulması, uygulanması, izlenmesi ve uygulama sonuçlarının analiz aşamalarına katkıların sağlanmasına olanak vermektedir. Çalışmada, Yavaş Şehir üyelik kriterlerine uygunluk noktasında yapılan uygulamalar, Seferihisar kenti için elde edilmiş olan veriler yardımıyla analiz edilerek Seferihisar'ın“Yavaş Şehir”verimliliği somut olarak ortaya konulmaya çalışılacaktır. Aynı zamanda Coğrafi Bilgi Sistemleri destekli sürdürülebilir kent görüşüyle kesişen yavaş şehir yaklaşımı yardımıyla, yönetim, ekoloji ve sağlık alanlarında, temiz ve yeşil bir kent oluşuturulmasında faydalanabilecek efektif bir yavaş şehir yönetim destek sistemi kurulması için bir alt yapı ve farkındalığın oluşturulması da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Human being who has completed the changeover process from the technology that improves with the industrial revolution to the sedentary agriculture society since recognizing the positive impact of it upon the production in thousands of years, quickly completed the changeover process to the production method with steam and electricity. The societies who earn their living from agriculture and livestock breeding started to migrate from rural areas to the cities in time. They also started to perceive speed as comfort and need complex living that they can easily reach their needs. Being one of the most important components of culture, even food culture has been disappearing and started to be replaced with standardized mass production in these centers. In order to stand against this capitalist system which damages the localness, cultural wealth, traditions, nature and human under the name of“speed”, the Slow Movement philosophy that is a sustainable local development movement and Slow City Movement have been discovered. Within this scope, the cities adapting slow movement philosophy are analyzed as examples in this thesis. Besides, analysis is conducted by Geography Information System upon the implementations which are related to the member criteria accepted for Seferihisar. Within the scope of the analysis, Geography Information Systems which is one of the contemporary information systems with ability to make numeric analysis in today's information and technology era are applied. Except for the various interdisciplines opportunities and scientific & technological totality, Geography Information System also provides the gather theory and practice. It enables to control of the speed developments in cities, creation of a regular management system with control and direction of urban growth, crosschecking and determining the urban development project, creation and implementation of the estimations and providing the contribution of the results to the analysis phases. In the study, the implementations that are conducted properly according to the Slow City member criteria are analyzed with the help of obtained data about Seferihisar and the“Slow City”productivity of city will be established perceptibly. Also, creating a substructure and awareness is aimed for the establishment of a slow city management support system that can be benefited in creation of a clean and green city environment in management, ecology and health areas with the health of the slow city comprehension intersecting with Geography Aided Systems-aided-sustainable city opinion.