The effect of RGD peptide on cell proliferation and vasculogenesis during microtissue formation
RGD peptidin mikrodoku oluşum sürecinde hücre çoğalmasına ve damarlanma üzerine etkisi
- Tez No: 492526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OZAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
3B (Boyutlu) Dokular günümüzde rejeneratif tıp, ilaç keşifi, ileri kanser ve toksikoloji çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu teknikle oluşturulan mikrodokular doğal ortamını taklit etmektedir ve in vitro ile in vivo arasında geçiş formunu oluşturmaktadır. Doku iskelesi olmadan oluşturulan mikrodokular kendi matriks yapılarını kendi üretmektedir ve hücreler böylece daha hızlı çoğalmaktadır. Mikrodoku oluşumu in vitro ortamda olmasında rağmen kendi matriksini kullanarak in vivo şartları taklit etmektedir. Son yıllarda yaygın kullanılan biyomalzemelerden olan RGD peptidler, hücre-hücre ve hücre-yüzey tutunumununda etkili olan ve GRGDS diziliminden oluşan peptidlerdir. Önceki çalışmalarda bu peptidin hücre proliferasyonunu arttırdığı görülmüştür. HUVEC (İnsan Kordon Damar Endotel Hücresi) endotel hücre davranışının anlaşılmasında en yaygın olarak kullanılan model hücrelerden birisidir. Ayrıca endotel kaynaklı olup mikrodoku oluşturma kapasitesi yüksek olan damarlanma çalışmalarında da sıklıkla kullanılan model hücre tiplerinden biridir. VEGF, Tie-1, Tie-2, PECAM-1, Ve-cadherin gibi damarlanma da etkili olup mikrodoku çalışmalarında öncül model araştırması için ifade edebilen genlerdir. Tüm bunlara bağlı olarak RGD peptidinin HUVEC 3B'lu mikrodoku oluşumuna ve erken dönem mikro vasküler yapılara etkisinin incelenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Mikrodoku boyut analizi, canlılık analizi, fokal adezyon analizi, qRT-PCR (Real Time PCR) verileri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda RGD peptidlerin HUVEC mikrodoku proliferasyonunu arttırdığı ve mikrodoku oluşumuna katkı sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca RGD peptidlerinin damarlanma sürecinde HUVEC 3 boyutlu mikrodoku oluşumunda etkili rol oynadığı tespit edilmiştir. Farklı RGD peptid konsantrasyonları mikrodoku oluşum sürecinde çalışma da kullanılmıştır. Bu peptidlerin en etkili miktarı 2 mM RGD olarak tespit edilmiştir. 2 mM RGD peptid, 0 mM, 1 mM and 4 mM RGD konsantrasyonlarıyla karşılaştırıldığında hücre canlılığının artmış olduğu saptanmıştır. qRT-PCR sonuçları RGD peptidin damarlanma sürecinin başlamasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Tüm bu verilerin sonuçları 2 mM RGD peptidin 3B HUVEC mikrodoku oluşumunda önemli rol oynadığını ve de damarlanma sürecini de düzenlediğini göstermektedir. Bu çalışma RGD peptidlerin damar yapısı oluşturmada kullanılabilir olduğunu öne sürmektedir. Bu nedenle damar dokuları için optimal RGD peptid miktarını kullanımı in vivo damarlanma ağının oluşumuna destek sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
3D (Dimensional) microtissues are commonly used in regenerative medicine, medicine design, toxicology studies and advance cancer research. Microtissues which are constructed by this technique mimic natural in vivo condition and it stands for shifting form between in vitro studies and in vivo research. Scaffold-free microtissues produce own extracellular matrix and cells proliferate faster. However microtissue is used in vitro experiments, they mimic in vivo condition by producing own matrix. Recently, RGD peptides which are commonly used biomaterials consist of GRGDS sequences and it has active role cell-cell and cell-matrix attachment. This peptide has been shown to enhance cell proliferation by increasing cellular interaction and cell-matrix connection in previous studies. HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cell) is one of the most commonly used model cells to understand the endothelial cell behavior. Moreover, the inner layer of the vascular structure is composed of endothelial cells. HUVEC is one of the model cell types frequently used in vascularization studies with high vasculogenesis capacity and endothelial origin. VEGF, Tie-1, Tie-2, PECAM, and Ve-cadherin are also effective genes for expressing preliminary vascular model studies in microtissue studies. This study was carried out to investigate the effect of RGD peptide on HUVEC scaffold-free 3D microtissue formation and early vasculogenesis. Microtissue size analysis, viability analysis, focal adhesion analysis and qRT-PCR (Real Time PCR) data were used. In the results of working, we found that RGD peptides increase HUVEC microtissue proliferation and contribute to constituting microtissue formation. Furthermore, it plays the effective role of HUVEC 3D microtissue formation during vascularization process. We experimented different RGD concentration on microtissue formation. The most effective amount of those peptides was shown as 2 mM RGD. 2 mM RGD microtissue formation as depicted from enhanced viability studies compared to 0 mM, 1 mM and 4 mM RGD concentration. microtissue diameter. Additionally, the morphology of cells described with focal adhesion analysis on microtissue. qRT-PCR data displays that RGD peptide helps to initiate vascular processing. Results of all data demonstrate that 2 mM RGD peptide has important tasks in 3D HUVEC microtissue formation and also regulated vascularization period. This study put forward the RGD peptides can be useful for constructing vascular formation. Therefore using optimal RGD peptide amount for vascular tissue may subvene in vivo to construct vascular networks.