Kanser hastalarında hepatit A, B, C ve Delta seroprevalansı
The Seroprevalance of hepatitis A, B, C and Delta virus in cancer patients
- Tez No: 49256
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada kanserli hastalarda A, B, C, Delta hepatitinin seropozitivitesini, serokonversiyonunu ve risk faktörlerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya değişik tanılı, 61 erkek, 62 kadın olmak üzere 123 kanser hastası alındı. Hastalar tanı yaşma göre, yeni tanılı ( tam yaşı 1 aydan kısa olan ) ve eski tanılı ( tam yaşı 3 ay ve daha fazla olan ) hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunda ise 57 kadın, 56 erkekten oluşan 113 değişik tanılı kanser dışı hasta vardı. Hasta ve kontrol grubunda anti -HAV - IgG, anti - HBcAg - IgG, anti- Delta antikoru ve HBsAg, HBeAg enzim immünassay ( EIA ) ile çalışıldı. Anti - HCV ikinci kuşak ELA ile çalışıldı. Sonuçlar pozitif veya negatif olarak değerlendirildi. Aynı zamanda serum alanin aminotransaminaz ( ALT ) düzeyi ölçüldü, normalin 1.5 katı, yüksek olarak değerlendirildi. Hasta anemnezi ve kayıtlardan hastalara ait demografik ve risk faktörlerine ait bilgiler alındı ve kaydedildi. HBsAg pozitifliği hasta grubunda % 21.1 ( yeni tamularda % 16.3, eski tarımlarda % 26.2 ), kontrol grubunda % 6.2 ( p < 0.001 ), HBeAg pozitifliği hasta grubunda % 1.60 ( yeni tamlılarda % 3.2, eski tarımlarda % 0 ), kontrol grubunda % 0 ( p > 0.05 ), anti - HCV pozitifliği hasta grubunda % 8.10 ( yeni tanıklarda % 0.16, eski tanıklarda % 14.5 ), kontrol grubunda % 0 ( p < 0.001 ), anti - HAV - IgG her iki grupta % 100, anti - Delta her iki grupta % 0 pozitif bulundu. HBsAg ve anti - HBcAg - IgG ile eğitim düzeyi ve sosoyoekonomik yapı arasında korelasyon vardı ( sırasıyla, r = 0.513, p < 0.001; r = 0.519, p< 0.001 ), ailede sanlık, kendinde sanlık, operasyon, transfüzyon, hastanede yatış sayısı ve süresi, diş çekim anemnezi, kemoterapi sayı ve kürü arasında korelasyon yoktu ( r < 0.25 p > 0.05 ). Anti - HCV ile transfüzyon arasında sınırda bir ilişki vardı (. r = 0. 245, p = 0.0512), ancak diğer 61parmetrelerle arasında ilişki yoktu ( r < 0.25, p > 0.05 ). ALT yüksekliği ile anti - HCV pozitifliği arasında kuvvetli bir korelasyon bulundu ( r = 0.456, p < 0.001 ). Dokuz aylık takipte serokonversiyon veya yeni pozitiflik tespit edilmedi. Sonuç olarak, veriler kanserli hastalarda HB V ve HCV seropozitivitesinin kontrol grubuna göre yüksek olduğuna ve kanser hastası olmanın HBV ve özellikle de HCV ye karşı riski artırdığına işaret etmektedir. Ayrıca veriler HCV infeksiyon riskinin kan transfuzyonu ile artabileceğine işaret etmektedir. Buna karşın HBV infeksiyon riski kan transfuzyonu ile etkilenmiyor görünmektedir. Diğer taraftan, gelişmiş ülkelerden farklı olarak, Türkiye'de HBV ve HCV'nin parenteral olmayan ve bulaşmada önemli rol alabilen başka bulaşma yollarının olabileceği söylenebilir. Gene bu çalışmanın sonucuna göre anti - HCV pozitifliğiyle ALT yüksekliği arasında bir korelasyon vardır. 62
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to invastigate the seroprevalance, seroconvertion and the risk factors for tansmission of hepatitis A, B, C and Delta virus in cancer patients. The patient group consisted of 61 men and 62 women ( totale 123 patiens ) with the diagnosis of different kinds of cancer. In the patient group there were two category; the patients with the old diagnosis ( more than three months ), and the new diagnosis ( less than one month) of cancer. In the control group, there were 113 patiens with different diagnosis of non-cancer disease; 57 women, 56 men. In two groups, anti - HAV - IgG, anti - HBcAg - IgG and Delta-antibody, HBsAg, HBeAg were studied via enzyme immunassay (EIA ). Anti - HCV antibody was studied with second genaratiön EIA. Results were interpreated as positive or negative. In the same time, serum alanine aminotransferase ( ALT ) level was studied and 1.5 times greater than normal levels was interpreated as high. The informations related to the patiens was obtained from medical record and patients themselves. The seropositivity of HBsAg was 21.1 % in patient group ( 16.3 % in new diagnosis, 26.2 % in old ones), 6.2 % in the control group ( p < 0.001 ). HBeAg seropositivity was 1.60 % in patient group ( 3.20 % in new diagnosis and 0 % in old ones ), 0 % in the control group ( p > 0.05 ). Anti - HBcAg - IgG seropsitivity was 67.70 % in the patient group ( 62.90 % in new diagnosis and 72.30 % in old ones ), 31.85 % in the control group ( p < 0.001 ). Likewise, anti - HCV seropositivity 8.10 % in the patient group ( 0.16 % in new diagnosis and 14.5 % in old ones ), 0 % in the control group ( p < 0.001 ). Anti - HAV - IgG seropositivity was 100 % in both patien group and the control group. Delta 63antibody was not detected in both groups. There was a mid-high correlation between HBsAg, anti - HBcAg - IgG seropositivity and educational and socioeconomic status of patients ( r = 0.513, p < 0.001 and r = 0.519, p < 0.001, respectively ).No correlation was detected between this serology and hepatitis history in patients and their families, history of operation, totale inpatient days, number of hospital admission, blood transfusion, tooth extraction or oral surgical operation history. Also, there was a limited correlation between anti - HCV seropositivity and blood transfusion status of patients ( r = 0.245, p = 0.0512 ) but no correlation with other parameters. Between elevated ALT levels and anti - HCV seropositivity, there was a strong correlation ( r = 0.456, p < 0.001 ). At the end of nine months follow-up period, no new seropositivity and seroconversion was observed. In conclusion, the reasults suggest that HBV and HCV seropositivities are high in cancer patiens compared with control and healthy individuals. Being a cancer patient increases the risks for HBV and especially for HCV infections. Futhermore, blood transfusion may increase HCV infection risk ( p = 0.0512 ). Also, there is a strong correlation between anti - HCV positivity and serum ALT levels. According to the results of this study, there may be a non - parenteral transmission route for HBV and HCV for cancer patients in Turkey. 64