On the pathway of whole blood analysis by portable ATR-IR and chemometrics
Portatif ATR-IR ve kemometri ile tam kan analizi yapma çalışması
- Tez No: 492581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde, Türkiyede devlet hastanesi başına düşen hasta sayısı çok yüksektir. doktorların yaptıkları hasta başı testlerin(point of care) başında kan tahlili gelmektedir. Kan tahlili için hasta önce ilgili doktora muayene olmak zorunda. Sonra doktorun yönelndirmesiyle laboratuvara kan vermekte ve tekrardan kan sonuçlarını doktora göstermek zorundadır. Bu da fazlasıyla zaman kaybına sebebiyet vermektedir. Ayrıca bazı sağlık ocaklarında bu tahliller yapılmamakta ve ekstra zaman kaybına neden olmakta ve sağlık sisteminde önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kan analizi için çoğunlukla elektrokimyasal, spektrofotometrik ve enzimatik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Glikoz, üre, trigliseritler, kolesterol, albumin ve toplam protein testlerinin toplamı 7TL'ye mal olmaktadır. Analizlerde kullanılacak olan kan örnekleri her test için ayrı ayrı 2-5ml arası alınmaktadır ve ön hazırlık işlemleri uygulamak gerekir. Öteyandan ATR-IR spektrosmetresi tekniği ise ön örnek hazırlığı gerektirmeyen, az hacimde, daha ucuz ve kısa sürede sonuç veren bir tekniktir. Literatürde daha önce ATR tekniği kullanarak kan, plazma ve serumda glikoz, üre, trigliseritler, kolesterol, albumin ve toplam proteinin tayini üzerine olumlu sonuçlar veren çalışmalar yapılmıştır. Kandaki altı bileşen hasta başı testlerde hastaya teşhis koymada büyük önem taşımaktadır. Bu tezin amacı, ATR-IR spektrometresi tekniği kullanarak kanın direk analizin edilmesi ve analizden elde edilen verileri kemometrik algoritmalardan yararlanarak glikoz, üre, trigliserit, kolesterol, albumin ve toplam protein değerlerinin 1 dakikada, 1µl kanın kullan at kristallerle ölçülüp 1 doların altında doktorun odasında saptanması için bir ön çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Currently, the number of patients per state hospital in Turkey is too high. Doctors need point of care(PoC) tests like blood analysis, to diagnose his/her patients. Patients is firstly examined by a doctor. If the doctor needs blood analysis, then patient gives blood to blood laboratory. After a certain time, the results are given to the patient and he/she meets with the doctor again to show the results. This causes too much time loss. In addition, these analyses are not performed in some small healthcare centers and cause extra time loss, which is another major problem in the health care system. Electrochemical, spectrophotometric and enzymatic analysis methods are mostly used for blood analysis. The sum of glucose, urea, triglycerides, cholesterol, albumin and total protein tests cost for 7TL. Blood samples are taken separately about 2-5ml volume for each test and preliminary procedures are required. On the other hand, ATR-IR spectrometry is a technique that does not require preliminary sample preparation, less sample volume, cheap and results in shorter time. Studies have been carried out in the literature which have shown positive results on glucose, urea, triglycerides, cholesterol, albumin and total protein in blood, plasma and serum using ATR technique. The six components in blood have importance in the diagnosis of a disease at the patient. The aim of this thesis is a preliminary study to determine the glucose, urea, triglyceride, cholesterol, albumin and total protein concentrations in 1 minute, 1 μl of blood, using disposable crystals and less than 1 dollar in the doctor's room by direct analysis of the blood using ATR-IR spectrometry and using chemometrics algorithms to predict them from the spectral data.