Evli bireylerde aldatma eğiliminin psikolojik iyi oluş ve evlilik doyumu açısından incelenmesi
An examination on the tendency to deceive among married people in terms of psychological well-being and marital satisfaction
  1. Tez No: 492652
  2. Yazar: GURBET BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Evlilik Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Evli bireylerin aldatma eğilimi, psikolojik iyi oluş düzeylerinin evlilik doyumu açısından incelendiği çalışma 17.07.2017-23.08.2017 tarihleri arasında Yozgat ilinde ikamet eden rastgele örneklem yöntemi ile belirlenen 18-65 yaş arası 150 kadın 150 erkek olmak üzere gönüllü toplam 300 evli birey üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bireylerin demografik özelliklerinin sorulduğu kişisel bilgi formundan başka, aldatma eğilim ölçeği, psikolojik iyi oluş ölçeği, duyguları ifade etme ölçeği ile evlilik doyumlarının ölçüldüğü evlilik yaşam ölçeği kullanılmıştır. Araştırma neticesinde aldatma eğilimi ile psikolojik iyi oluş arasında ters yönlü, duyguları ifade etme ile aynı yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte araştırmada katılımcıların demografik özelliklerinin aldatma eğilimi, psikolojik iyi oluş, duyguları ifade etme ve evlilik doyum düzeyleri üzerinde farklılık yaratıp yaratmadığı araştırılmıştır. Araştırma neticesinde katılımcıların yaş, eğitim durumu, çocuk sayısı, evlilik öncesi birliktelik düzeyleri, aldatılma durumu ile aldatma durumunun aldatma eğilimi üzerinde farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Yine yaş, eğitim durumu, meslek, yaptığı evlilik sayısı, evlilik öncesinde eşiyle geçirdiği zaman, çocuk sayısı, aldatılma durumu ile aldatma durumunun psikolojik iyi oluş üzerinde farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca evlilik sayısı, meslek ve sahip olunan çocuk sayısına göre evlilik doyum düzeylerinin farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research studying tendency to deceive of married people in terms of psychological well-being and marriage satisfaction has been carried out on 300 married people residing in Yozgat province between July 17, 2017 and August 23, 2017. The sample consists 150 males and 150 females who are volunteer between the ages of 18-65 and determined by the random style. In the research, besides the personal information form designed for demographic characteristics of the individuals, The Scale of Deception, Psychological Well-Being Scale, The Emotional Expression Questionnaire and The Marital Satisfaction Scale have been used. On the research result, it was determined that there is a negative correlation between tendency to deceive and psychological well-being; a positive correlation with expressing the feelings. In addition to this, it has been investigated whether demographic characteristics of participant effect on the tendency to deceive, psychological well-being, expressing the feelings and marital satisfaction. Consequently, it was observed that age, educational status, number of children, antenuptial relationship levels, deception status of participants have effect on tendency to deceive. It was also found that age, educational status, occupation, number of marriage, time spent with partner before marriage, number of children, deception status have effect on psychological well-being. The research also shows that number of marriage, occupation and number of children have effect on marital satisfaction.