Evli bireylerde aldatma eğilimi, bilişsel duygu düzenleme ve kişilik özellikleri
Infidelity tendency cognitive emotion regulation and personal traits of the married indiviuals
  1. Tez No: 483378
  2. Yazar: GÜLSEN ŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı evli bireylerde aldatma eğiliminin cinsiyet, yaş, evlilik süresi, çocuk sahip olup olmama durumuna göre incelenmesi ve bilişsel duygu düzenleme ve kişilik özelliklerinin aldatma eğilimini yordama düzeylerinin araştırılmasıdır. Çalışma örneklemi rastgele yöntemi ile ulaşılan 257 evli bireyden (%48,2'si kadın, %51,8'si erkek) oluşmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesi için katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği (AYNÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Beş Büyük Kişilik Faktör Envanteri uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde çoklu doğrusal regresyon, bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre; Regresyon analizleri sonucunda aldatma eğiliminin yordayıcıları bilişsel duygu düzenlemenin alt boyutları olan plana tekrar odaklanma ve diğerlerini suçlama; kişilik özelliklerinin alt boyutları olan özdenetim ve nevrotizim olarak bulunmuştur. Bir diğer önemli değişkenlerinden biri olan cinsiyete bakıldığında erkeklerin kadınlara göre daha fazla aldatma eğilimi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evlilik süresi ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkiye bakıldığında evlilik süresi ile aldatma eğilimi arasında istatistiksel açıdan fark bulunmamıştır. Katılımcıların yaşlarının Aldatma Eğilimleri Düzeyleri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan 30-39 yaş arası katılımcıların aldatma eğilimlerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak çocuk sahibi olan ve olmayan bireylerin aldatma eğilimi ile ilişkisi incelendiğinde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgular, alanyazın ışığında kuramsal olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of present study is to investigate married individuals' infidelity tendency in accordance with cognitive emotion regulation and characteristics of personality. The sample of the study consists of 257 married individuals who were reached through random sampling. The participants completed Demographic Data Form, Infidelity Tendency Questionnaire (ITQ), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ) and Big Five Inventory Scale (BFI). Multiple regression analysis were performed for the purpose of finding answers to research questions. According to the results of analysis, it is found that re-focusing on plan and blaming others which are the factors of cognitive emotion regulation and self-control and neuroticism which are the factors of characteristics of personality are the predictors of infidelity tendency. In comparison with women, men have been found to have higher infidelity tendency. It is found that there is no statistical difference between duration of marriage and infidelity tendency. It is determined that there is a correlation between age and level's of infidelity tendency. The participants who are between 30-39 ages have been found to have higher infidelity tendency. It is also found that there is no statistically difference between having children and infidelity tendency. The results are discussed according to literature.