Associated factors of subjective well-being in married individuals: Online infidelity tendency, gender roles, and marital satisfaction
Evli bireylerde öznel iyi-oluşla ilişkili faktörler: Internet üzerinden aldatma eğilimi, cinsiyet rolleri ve evlilik doyumu
  1. Tez No: 526817
  2. Yazar: GİZEM ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerde öznel iyi-oluşun internet üzerinden aldatma eğilimi, cinsiyet rolleri (erkeksilik ve kadınsılık) ve evlilik doyumu arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Klinik olmayan 319 evli katılımcıya Demografik Bilgi Formu, Öznel İyi Oluş Ölçeği, Aldatma Eğilimi Ölçeği, Bem Cinsiyet Rolleri Envanteri Kısa Formu ve Çift Uyumu Ölçeği uygulanmıştır. Öznel iyi-oluş, internet üzerinden aldatma eğilimi, cinsiyet rollerinin iki alt-ölçeği (erkeksilik ve kadınsılık) ve evlilik doyumu arasındaki ilişkileri test etmek için SPSS v.23 kullanılarak çok-değişkenli regresyon analizleri uygulanmıştır. İnternet üzerinden aldatma eğiliminin cinsiyet rolleri ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide aracı değişken rolü oynadığını öneren aracı değişken modelleri ve evlilik doyumunun internet üzerinden aldatma eğilimi ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide düzenleyici değişken rolü oynadığını öneren bir düzenleyicilik modeli Bootstrapping yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, değişkenler arasındaki ilişkiler için önemli destek sağlamıştır. Erkeksilik ve kadınsılığın öznel iyi-oluş ile olumlu yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. İnternet üzerinden aldatma eğiliminin öznel iyi-oluş ile olumsuz yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. İnternet üzerinden aldatma eğiliminin erkeksilik ile ilişkisinin anlamsız olduğu, öte yandan kadınsılık ile olumsuz yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Evlilik doyumunun öznel iyi-oluş ile olumlu ve anlamlı biçimde ilişkili olduğu bulunmuştur. Kadınsılık ve öznel iyi-oluş arasındaki ilişkide internet üzerinden aldatma eğiliminin aracı değişken rolü üstlendiği bulunmuştur. Fakat internet üzerinden aldatma eğilimi aracılığıyla erkeksilik ve öznel iyi-oluş arasındaki indirekt ilişki anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca, internet üzerinden aldatma eğilimi ve öznel iyi-oluş arasındaki ilişkide evlilik doyumunun kısmi düzenleyici olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmış ve çalışmanın önemi ve çıkarımları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this dissertation is to examine the associations of subjective well-being with online infidelity tendency, gender roles (i.e., masculinity and femininity), and marital satisfaction in married individuals. 319 nonclinical married individuals completed measures of a demographic information form, Subjective Well-Being Scale (SWS), Infidelity Tendency Scale (ITS), Bem Sex-Role Inventory-Short Version (BSRI), and Dyadic Adjustment Scale (DAS). Separate multivariate regression analyses were conducted for subjective well-being, online infidelity tendency, masculinity, femininity, and marital satisfaction to investigate the unique associations proposed in the hypotheses. Several mediation and moderation analyses were performed via Bootstrapping sampling method to test underlying mechanisms for the associations between study variables and subjective well-being. Results provided considerable support for the associations of study variables in the current sample of married individuals. Masculinity and femininity were found to be positively associated with subjective well-being. Online infidelity tendency was found to be negatively associated with subjective well-being. While the association of online infidelity tendency with masculinity was non-significant, higher online infidelity tendency was found to be associated with lower femininity. Marital satisfaction was positively correlated with subjective well-being. Online infidelity tendency was found to be as a mediator between femininity and subjective well-being. However, the indirect association between masculinity and subjective well-being through online infidelity tendency was non-significant. Additionally, marital satisfaction partially moderated the relationship between online infidelity tendency and subjective well-being. The findings were discussed in accordance with the relevant literature together with their implications for clinical practices and future studies.