12-15 yaş arası güreşçilerde 8 haftalık denge antrenmanının denge, çeviklik ve sürat performansı üzerine etkisi
The effect of 8 week balance training on balance, agilety and speed performance between 12-15 year of wrestlers
- Tez No: 492786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜÇHAN İRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; 12-15 yaş arası güreşçilere uygulanan 8 haftalık denge antrenmanının, dinamik denge, statik denge, çeviklik ve sürat performansına etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya; egzersiz grubu olarak 22 güreşçi, kontrol grubu olarak 23 sedanter olmak üzere toplam 45 çocuk katılmıştır. Çalışmaya katılan güreşçilere haftada 3 gün olacak şekilde 8 haftalık denge egzersizleri uygulanmıştır. Çocukların statik-dinamik denge performansları izokinetik denge sistemi ile, 10 m sürat performansları fotosel ile, çeviklik performansları T çeviklik testi ile, vücut yağ yüzdesi (VYY) skinfold aleti ile, beden kitle indeksi (BKİ) [kg/boy2] formülü ile belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS programına girildikten sonra, gurupların kendi içlerinde ön test ve son test sonuçları arasındaki farklığı belirlemek için Wilcoxon testi, gruplar arası ön test ve son test ölçümleri arasındaki farklılığı belirlemek için de Man Whitney U testi ile kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the work done is; The purpose of this study is to investigate the effect of 8 week equilibrium training applied to 12-15 year old wrestlers on dynamic balance, static balance, agility and speed performance. Totally 45 kids, 22 wrestlers as the exercise group and 23 sedanters as the controller group, has participated to this study. 8 week equilibrium exercises were applied to the wrestlers participating in the study, as would be 3 days a week. Static-dynamic balance performances of children were determined by formula of body mass index (BMI) [kg / height2] with isokinetic balance system, 10 m speed performances by photocell, agility performances by T agility test, body fat percentage by VFM skinfold tool. The Wilcoxon test was used to determine the difference between the pre-test and post-test results within the groups themselves, and the Man Whitney U test to determine the difference between the pre-test and post-test measurements between groups after the obtained data were entered in the SPSS program.