Türkiye'de enerji yatırım projelerinin finansmanı, değerlendirilmesi ve bir uygulama
Finance investment energy projects in Turkey, evaluation and an application
  1. Tez No: 323445
  2. Yazar: MELİKE AYGÜN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Enerji ihtiyacı bütün dünyada büyük bir hızla artmaktadır. Günümüzde enerji yalnızca ekonomik bir girdi, farklı amaçlar ile işletmelerde kullanılan endüstriyel bir ürün veya insanların ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları nihai bir ürün olmak dışında stratejik bir değer kazanmıştır.Türkiye'de fosil tabanlı kömür, petrol, doğal gaz enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji güneş, rüzgâr ve hidrojen enerjisi kaynak potansiyelleri bulunmaktadır. Fakat fosil tabanlı enerji kaynaklarının gelecekte tükeneceği göz önüne alındığında, ilerde büyük potansiyele sahip olacak yenilenebilir enerji kaynakları, uygun teknolojilerin kullanılması halinde kirletici etkisi olmayan, sürdürülebilen, yerli ve çevre dostu özellikleri ile öne çıkan bir enerji türü konumundadır. Türkiye aslında çok çeşitli enerji kaynağına sahip olmasına rağmen mevcut enerji kaynakları enerji tüketimini karşılayamamakta, üretim/tüketim dengesi giderek olumsuz yönde bozulmaktadır. Bunun doğal bir sonucu olarak ülkemiz enerji ihtiyacının karşılanmasında dışa bağımlılık sürekli olarak artmaktadır.Enerji üretim tesisleri uzun dönemli yatırımları ve büyük tutarlardaki finansal kaynakları gerektirmektedir. Artan enerji talebini karşılamak ve enerji sektörünün fonksiyonlarını geliştirmek amacıyla, özel sektör yatırımları teşvik edilmektedir. Serbest rekabete açılan bir piyasada özel sektör tarafından yapılan yatırımların hem yatırımcı hem de ulusal ekonomi açısından ne kadar kârlı olduğu değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Bu anlamda, enerji piyasasının genel yapısı, bugünkü durumu ve piyasadaki yatırımların maliyet ve geri dönüşümlerinin hesaplanması üzerine yapılmış bu çalışmanın önemi de artmaktadır.Anahtar Kelimeler : Enerji Kaynakları, Enerji Yatırımları, Yatırım, Yatırım Projeleri
Özet (Çeviri)
Energy requirements are rapidly increasing throughout the world is a major. Today, the energy input is only an economic, a product used in industrial enterprises with different purposes or used to meet the needs of people other than being an end product has a strategic value.Turkey, the fossil-based coal, oil, natural gas energy sources and renewable energy, solar, wind and hydrogen energy resources have the potential. But the fossil-based energy sources will run out in the future, given the future will have the greatest potential of renewable energy sources, non-pollutive effect in the use of appropriate technologies, sustainable, local and environmentally friendly features and is a prominent type of energy. Although Turkey has in fact a wide variety of energy sources to meet the energy consumption of existing energy resources, production / consumption balance is impaired in an increasingly negative. As a result of this is constantly increasing our dependence on foreign technology to meet energy needs.Energy production facility require long-term investments, financial resources and a large grant amounts. Increasing energy demand and to improve the functions of the energy sector, private sector investment is encouraged. Investments made by the private sector opened to free competition in a market and how to be profitable for the investor and the national economy should be evaluated. In this sense, the general structure of the energy market, the current status and cost of investments in the market and also increases the importance of this study is made on the calculation of recycle.Key Words : Energy Sources, Energy Investments, Investment, Investment Projects