Farklı genotiplerdeki damızlık kazlarda yumurta ve kuluçka özellikleri ile palazlarda entansif besi performansı, karkas ve et kalite özellikleri
Egg and hatching characteristics in goose breeders of different genotypes and intensive fattening performance, carcass, and meat quality properties in goslings
  1. Tez No: 903209
  2. Yazar: SABİHA GÜLANAR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN EBRU ONBAŞILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nüfus artışıyla birlikte hayvansal proteine olan talebin sürekli artması, ekstansif beside salgın hastalıkların bulaşma riski ve kaz yetiştiriciliğine destek sağlanması kaz üretimin daha büyük çiftliklerde entansif besi şeklinde yapılmasını teşvik etmektedir. Bu şekilde yapılacak beside Türkiye'de bulunan farklı genotiplerin performanslarının ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması önem taşımaktadır. Projede, aynı işletmede bulunan Toulouse, Mast ve Linda damızlık kazlarında yumurta kalite ve bileşimi, kuluçka sonuçları, palazlarında entansif beside büyüme, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Toulouse, Mast ve Linda kaz genotiplerine ait damızlıklar kullanılmıştır. Yumurtalama döneminin başında, pik döneminde ve sonunda olmak üzere 3 farklı dönemde her bir genotipe ait yumurtalardan sürü yumurta ağırlığı ortalamasına yakın 12 yumurta alınarak kalite ve bileşim özellikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu 3 farklı dönemde her bir genotipe ait 100 adet yumurta tartılarak numaralandırılıp kuluçka makinesine yerleştirilmiştir. Kuluçka sonunda çıkan palazlar tartılmış ve kuluçka sonuçları tespit edilmiştir. Besi performansını belirlemek için her bir genotipe ait ortalamaya yakın 70 palaz 12 hafta boyunca entansif beslenmiştir. Kazlarda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı belirlenmiştir. Besi sonunda kesilerek kesim-karkas özellikleri, et kalitesi ve kemik özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in population, the continuous demand for animal protein, the risk of epidemic diseases in extensive farming, and support for goose farming increase the practice of intensive farming in larger farms. It is important to detail the performance of different genotypes found in Turkey in this respect. In this project, Toulouse, Mast, and Linda breeder goose genotypes housed in the same farm were used to determine egg quality and composition, hatching results, intensive fattening performance, slaughter and carcass properties, and meat quality. In this study, Toulouse, Mast, and Linda breeder goose genotypes were used. At the beginning, peak, and end of the laying period, 12 eggs close to the average weight of the flock for each genotype were taken to determine quality and composition properties. In addition, 100 eggs from each genotype were weighed, numbered, and placed in the incubator during these three different periods. Goslings hatched at the end of incubation were weighed, and hatch results were determined. To determine fattening performance, an average of approximately 70 goslings per genotype were raised for 12 weeks. Body weight, body weight gain, feed consumption, and feed conversion ratio were determined in geese. At the end of fattening, slaughter-carcass properties, meat quality, and bone properties were evaluated.