Nüfus ve yerleşme coğrafyası bakımından İslahiye
İslahiye in terms of population and settlement geography
- Tez No: 492867
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Gaziantep ilinin İslahiye ilçesinin nüfus ve yerleşme özelliklerinin incelenmesidir. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için İslahiye'de nüfus ve yerleşmeyi etkileyen doğal ve beşeri faktörler üzerinde de durulmuştur. Çalışmada temel araştırma yöntemi olarak kaynak araştırması ve saha çalışması yöntemleri kullanılmıştır. İslahiye, Gaziantep ilinin güneybatısında yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü 823 km2, nüfusu ise 2016 verilerine göre 66.941'dir. İlçe genel olarak Antakya-Kahramanmaraş grabeni içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezi İslahiye Ovası'na yerleşmiştir ve yükselti 500-600 metre arasındadır. İlçe, bulunduğu coğrafyanın tarih boyunca önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Verimli bir ova üzerinde yer alması, tarım ve yaşam için uygun iklim şartlarına sahip olması, zengin bitki örtüsü, önemli bir ulaşım güzergâhı üzerinde yer alması ve tarihi zenginlikleri ilçenin öne çıkan özellikleridir. Ancak, bugün ilçenin ekonomisi tarıma bağımlıdır. Sanayi ve turizm gelişmemiştir. Bu nedenle, ilçe 1990'lardan bugüne nüfus kaybına uğramıştır. İslahiye bugün orta halli bir Anadolu ilçesi özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the characteristics of the population and settlement in Islahiye, a district of Gaziantep. To achieve this purpose, natural and human factors affecting the population and settlement in Islahiye were also taken into consideration. Literature review and field research were the two main methods used in the study. İslahiye is located in the south-west of Gaziantep province. It has an area of 823 km2 and the population of 66.941 according to the data gathered in 2016. It is located in Antakya-Kahramanmaraş graben in general. The county seat of Islahiye is situated (positioned) ın Islahiye plain whose elevation is between 500 and 600 meters. İslahiye has always been one of the most significant centers of the region throughout the history. Along with being situated on a fertile plain and on a significant transport route, having favorable climatic conditions for agriculture and life, rich vegetation and historical richness are the striking features of the district. However, nowadays, the economy of the district mostly depends on agriculture. Tourism and industry are underdeveloped in the district. This has caused district to lose its population since 1990s. Today, Islahiye has the characteristics of an average Anatolian district.