İşletmelerde çatışma yönetimi tarzları ile bilgi paylaşımı ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between conflict management and knowledge sharing in the organizations and a research
- Tez No: 492870
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, çatışma yönetimi tarzları ile bilgi paylaşımı ilişkisinin ve demografik özelliklerin bu değişkenler üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma teorik ve uygulama olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasında öncelikle, araştırmada yer alan çatışma yönetimi tarzları ve bilgi paylaşımı değişkenlerininaçıklanması amacıyla teorik kısım sunulmuş daha sonra uygulama kısmına yer verilmiştir. Veri toplama yöntemi anket tekniği olarak belirlenmiştir. Yapılan anket çalışmasına katılan kişiler tamamen gönüllülük esasına göre belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak çatışma yönetimi tarzları ölçeği ve bilgi paylaşımı ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Genel merkezi İstanbul ilinde bulunan tekstil sektöründe faaliyet gösteren iki firmada çalışmakta olan toplam 358 çalışan üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucunda çalışanların çatışma yönetimi tarzları boyutları ile bilgi paylaşımı boyutları arasında ilişki olduğu görülmüştür. Çatışma yönetimi tarzlarının her birinin bilgi paylaşımı üzerinde etkili olduğu ve çatışma yönetimi tarzlarından yalnızca bütünleştirmenin açık bilgi paylaşımı arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine the relationship between conflict management styles and knowledge sharing and the effect of demographic characteristics on these two variables. The study consists of two parts; theoretical and practical. In the thesis study, the theoretical part is presented for explaining the conflict management styles and the information sharing variables in the research, and then the application part is given. Questionnairetechnique was used as data gathering method. The people who participated in the questionnaire survey were determined on the basis of volunteerism.Conflict management styles scale and knowledge sharing scale were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using SPSS 21.0 statistical package program. As a result of the research conducted on a total of 358 employees working in two firms operating in the testill sector in Istanbul province, it was seen that the dimensions of conflict management styles and knowledge sharing dimensions of employees were related. It has been found that each of the conflict management styles is influential on knowledge sharing and that there is a significant relationship between conflict management styles and only explicit knowledge sharing of integration.