Örgüt kültürünün örgütsel sosyalleşme üzerindeki etkisi
The effect of organizational culture on organizational socialization
  1. Tez No: 492869
  2. Yazar: BURCU ÇAĞLA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇİNKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, örgüt kültürünün örgütsel sosyalleşme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölümde konuya ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Son bölümde ise genel merkezi Eskişehir'de bulunan, gıda sektöründe faaliyet gösteren bir firmada gerçekleştirilen araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemlerinden anket tekniğinden yararlanılmıştır. Örgüt kültürü ölçeği olarak Denison ve Mishra, örgütsel sosyalleşme ölçeği olarak ise Taormina ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini“kolayda örnekleme yöntemi”ile seçilmiş 136 genel müdürlük çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin analizi için SPSS 24 programı kullanılmış, frekans, yüzde analizleri, t testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda demografik değişkenler ve örgütsel sosyalleşme arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Örgüt kültürü ile örgütsel sosyalleşme arasında ise anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of organizational culture on organizational socialization. The study consists of four chapters. In the first three chapters, a literature review is conducted. In the last chapter, results of a survey performed at an corporation operating in the fast-moving consumer goods sector, headquartered in Eskişehir are presented. Data was collected by surveying technique. Denison and Mishra for organizational culture scale and Taormina for organizational socialization scale were utilized. Validation and reliability analyses of the scales were performed. The research sample consists of 136 general managerial staff selected by“easy sampling method”. For frequency, percentage, t-test, ANOVA, correlation and regression analyses of the data, SPSS 24 software was utilized. Demographic variables showed no statistically significant correlation with organizational socialization perception; yet a statistically significant correlation between organizational culture and organizational socialization was observed.