Futbol kulüplerinde üst yönetim ve yönetim kurulları: Üç büyükler özelinde tarihsel bir analiz 1959-2016
Top management and boards of management in football clubs: A historical analysis of big threes
  1. Tez No: 492893
  2. Yazar: KAĞAN BAŞTEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP AYGÜN TAYŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Futbolun endüstriyelleşme süreci ile beraber, futbol kulüplerinin ekonomilerinde ciddi oranlarda artış ve gelir kalemlerinde çeşitlilik görülmektedir. Günümüzde artık futbol kulüpleri şirketleşme ve halka açılmalarla beraber ticari faaliyetler yürüten ve önemli bütçelere sahip kurumlar haline gelmiştir. Bu durum da futbol kulüplerinin kurumsallaşmasını ve büyüyen bu organizasyonunun yönetiminde profesyonelleşmenin zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Öte yandan, futbolun ortaya çıkışından itibaren görülen futbol-siyaset/iktidar ilişkisinin de bu endüstriyelleşme süreci ile beraber ülkemizde özellikle son dönemlerde boyut değiştirdiği görülmektedir. Türkiye'de profesyonel futbol liginin başlangıcı olarak kabul edilen 1959 yılından sonraki ilk dönemlerde bizzat yönetim kurullarında görev alan siyasetçilerin yerini günümüz futbol yönetiminde gayrı resmi ilişkiler ile, akrabalık bağları ile, iş adamlarıyla beraber güttükleri ortak çıkar paydaşlığı ile indirekt yer aldıkları görülmektedir. Futbolun sosyo-ekonomik önemini her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de“üç büyükler”olarak kabul edilen Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kulüplerinin yönetim kurulu yapılarının ve yönetici özelliklerinin, 1959 yılından günümüze kadar olan süreçte oluşumları incelemeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the industrialization process of football, there is a significant increase in the economies of football clubs and diversity of income items. Nowadays, soccer clubs have become important corporations which carry out commercial activities and have important budgets together with corporation and public offering. This has brought about the institutionalization of football clubs and the necessity of professionalism in the management of this growing organization. On the other hand, football-politics / power relations, which have been seen since the emergence of football, have also changed in our country especially in recent periods with this industrialization process.It is seen that the politicians who took part in the first periods after 1959, which is considered as the beginning of the professional football league in Turkey, take place with the common interest stakeholders together with the business associations, with the official relations and the kinship relations in today's football management.The socio-economic importance of football is increasing day by day. In this study, the board structures of the Fenerbahçe, Beşiktaş and Galatasaray clubs, which are considered as“three elders”in Turkey, were examined in order to examine the formation of the administrative structures and the formation from 1959 until the present day.