Kurşun döküm işçilerinde solunum fonksiyon testleri ve kurşunun rat akciğerlerinin histolojik yapısı üzerine etkileri
Respiratory function test on lead foundry workers and the effects of lead on the histological structure of rat lunes
  1. Tez No: 49290
  2. Yazar: TURHAN ONARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SENA ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI.ÖZET Sivas DDY kurşun dökümhanesinde çalışan işçilerde kurşundan etkilenme durumunu ve bunun spiromeirik akciğer bulgularıyla korelasyonunu, ayrıca muhtemel etkinin neden kaynaklandığına açıklama getirebilmek için kurşun inhalasyonuna tabi ratların akciğerlerini histolojik yönden incelemeyi amaçladığımız bu çalışma kurşun dökümhanesindeki 18'i kurşuna maruz ve 18'i kontrol olmak üzere 36 gönüllü işçi üzerinde yapılmıştır. Histolojik inceleme ise 25 Wistar Albino türü ratlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kanda kurşun tayini, heparinize tüplere alman venöz kanda Hacettepe îniversitesi Doping Kontrol Merkezinde 5100 PC Perkin Elmer Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresinde, solunum fonksiyon testlerinden VC, MVV, FVC, FEV!, FEVj/ FVC, FEV! /VC, PEF, FEF25.75, MEF75, MEFr,0, MEF25 ise Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji A.B.D.'daki Minato Autospiro AS-600 Spirometresi ile yapıldı. Histolojik incelemelerde ratlara 1. gruba (10 adet) -500 ug/0.1 nrVgün dozda kurşun 1 hafta süreyle, 2. gruba (10 adet) yine aynı dozda kurşun 2 hafta süreyle uygulandı. Diğer 5 tanesi kontrol olarak seçildi. Dekapitasyon uygulanan deney hayvanlarından torakotomi ile akciğer doku örnekleri alındıktan sonra değişik boyalarla boyanarak ışık mikroskobunda incelendiler. Yapılan çalışmada kontrol ve denek grubunu oluşturan işçiler arasında yaş, boy ve ağırlık yönünden istatistiksel açıdan bir fark 48yoktu (p>0.05). İki grup arasında kan kurşun konsantrasyonları istatistiksel olarak farklılık göstermesine karşın (p0.05). Kurşuna maruziyetin toksikasyon düzeyinde olmaması spirometrik bulguların da normal sınırlar içinde olmasını büyük bir olasılıkla açıklamaktadır. Yüksek dozda kurşunla karşı karşıya kalan deney hayvanlarında her iki grupta fibrozis gözlenirken, alveoler organizasyonun bozulduğu pnömoninin ise, daha uzun süre kurşuna maruz kalan grupta oluştuğu tesbit edildi. 49 M»^»'"
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY RESPIRATORY FUNCTION TESTS ON LEAD FOUNDRY WORKERS AND THE EFFECTS OF LEAD ON THE HISTOLOGICAL STRUCTURE OF RAT LUNGS This investigation made with the purpose of examining histologically the lungs of rats subjected to lead inhalation in an attempt to enlighten the effect of lead on the workers working in the Sivas State Railways Lead Foundry, its correlation with the spirometric pulmonary findings and the cause of the likely effect has been made on 36 volunteer workers, 18 with exposure to lead and 18 controls.As for the histological examination, this was carried out on 25 Wistar Albino species rats. The determination of lead in blood was made using venous blood placed in heparinized tubes by 5100 PC Perkin Elmer Atomic Absorption Spectrophotometre at the Hacettepe University Doping Control Centre and VC, MVV, KVC, FEV!, FEV1 /FVC, FEVj /VC, PEF, FEF25.75, MEF7S,MEFr,0, MEF25 from the respiratory function tests by Minato Autospiro AS 600 Spirometre at the Department of Physiology of Cumhuriyet University. In histological examinations, the first group of rats (10) was administered -500 ug/0.1m:Vday dosage of lead for 1 week and the second group(lO) the same dosage for 2 weeks. The other 5 rats were selected as controls. After obtaining lung tissue samples from the experimental animals subjected to 50decapitation, these were stained using different dyes and examined under the light microscope. In the investigation made there was no statistical difference in the age, height and weight of the workers constituting the control and experimental groups(p>0.05). Although the blood lead concentrations displayed a statistical difference in between the two groups(p0.05). The reason why the spirometric findings have been found within the normal limits may most probably be explained by the fact that exposure to lead was not of a toxic level. While fibrosis was observed in both groups of the experimental animals exposed to a high dosage of lead, it was established that pneumonia in which the alveolar organization is upset occurred in the group exposed to lead for a longer period. 5]