Users motivation to take part in the sharing economy in Turkey: A chaperone to sustainable consumption
Türkiye'de paylaşım ekonomisine katılma motivasyonu: Sürdürülebilir tüketim için bir yol
- Tez No: 492917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAŞKIN DİRSEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son iki yüzyılda dünyada bilim ve teknolojide daha önce hiç görülmeyen bir büyüme görüldü. Bu büyüme, seri üretimin ve küreselleşmenin herkese piyasa açtığı Endüstri Devrimi ve capitalist ekonomilere yol açtı. Zengin ekonomiler daha da zenginleşti ve yeni talepler doğdu. Dahası, tıp biliminin ve beslenmenin gelişmesi, küresel nüfusu, dünyanın kuruluşundan bu yana hiç görmediği bir orana yükseltti. Bu aşırı nüfuslu nesil güçlü satın alma gücü ve yoğun tüketim seçenekleri kazanırken, aşırı tüketim yaşam tarzını oluşturdu (Giljum ve ark., 2009). Yalnızca ihtiyaç duyulan şeyleri tüketmek yerine, ürün ve hizmetleri tekrar tekrar satın almak bir yaşam tarzına dönüştü. Sonuç olarak aşırı tüketim, herkesi sosyal ve ekonomik olarak etkiliyor, ancak en önemlisi, gezegeni çevresel olarak etkiliyor. Dolayısıyla, sürdürülebilir tüketim, bu kuşak için zorunlu bir ihtiyaç haline geldi; bu esnada, paylaşım ekonomisi adı verilen yeni bir kavram, son on yılda en hızlı büyüyen fikirlerden biri olarak ortaya çıktı. Ekonomiyi paylaşmak, tüketicilerin ve üreticilerin birbirlerinin ihtiyaç ve arzularını yerine getirmek için nesneleri, becerileri veya hizmetleri paylaştığı bir platform sunar. Ekonomiyi paylaşmanın bu gelişen fikri Türkiye'de de uygulanmaktadır ve popülerliği de artmaktadır. Bu potansiyeli göz önünde bulundurarak yapılan bu çalışma, Türk vatandaşının paylaşım ekonomisine katılma motivasyonunu tanımaya çalışmaktadır. Ek olarak, bu çalışma diğer literatür ve istatistiklerle olan bağlantılarını da analiz ederek, son günlerde çokça dikkat çeken sürdürülebilir tüketim ve paylaşım ekonomisi arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalıştı.
Özet (Çeviri)
In the last two centuries, the world has seen growth in science and technology in a way it has never seen before. This growth led to the Industrial Revolution and capitalistic economies where mass production and globalization opened the market to everyone. Rich economies became richer, and new demands have been created. Moreover, the development of medical science and nutrition has increased the global population to a proportion that the world has never seen since its inception. When this overpopulated generation gained strong purchasing power and massive consumption options, they built up a lifestyle of overconsumption (Giljum et al., 2009). Buying products and services again and again became the lifestyle rather than consuming only what is required. As a result, overconsumption has affected everyone socially and economically, but most importantly it has affected the planet environmentally. So, sustainable consumption became the crying need for this generation; meanwhile, a new concept called the sharing economy has emerged as one of the fastest growing ideas in the last decade. Sharing economy refers to a platform where consumers and providers share objects, skills or services to carry out each other's needs and desires. This evolving idea of sharing economy is also practiced in Turkey and the popularity is also growing. Keeping the potentiality in mind, the study endeavors to know the motivation of Turkish citizen to participate in sharing economy. Additionally, as sustainable consumption and the sharing economy both are getting a lot of attention in recent days, thus, this study made an effort to analyze their connection through other literature and statistics to propose the relationship between them.