Doğrudan vergiler bakımından verginin tarafsızlığı ilkesi
Tax neutrality principle on direct taxation
- Tez No: 492931
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAŞARAN YAVAŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Verginin tarafsızlığı ilkesi, vergilendirme ilişkisinin tarafları üzerinden yapılacak olan, biri olumlu biri olumsuz olmak üzere iki farklı içerikle ifadesini bulur. Olumlu içerik; devletin vergi ödevlilerine karşı tarafsız/nötr olması gerektiğine işaret eder ve bu anlamda eşitlik ilkesinin bir alt ilkesi olarak karşımıza çıkar. Olumsuz olan ikinci içerik ise, devletin oluşturacağı vergi sisteminin mükelleflerin karar alma sürecine etki etmemesi gerektiğine işaret eder. Bu bağlamda verginin tarafsızlığı ilkesi devletin müdahale alanının daraltılması ve mükellefin seçim özgürlüğü çerçevesinde, özgürlükler hukuku açısından ele alınır. Bu çalışma verginin tarafsızlığı ilkesinin kuramsal çerçevesi ve somutlaşmasını inceleme konusu olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of tax neutrality be based on two different contents, one positive and one negative, to be explained through the parties of the taxation relationship. Positive content indicates that the State should be neutral to taxpayers, and in this sense it is evaluated as a sub-principle of equality principle. The negative point one is that the tax system will be oorganized which does not affect taxpayers' decision-making process. In this context, the principle of tax neutrality means the narrowing of the state intervention area and the expansion the taxpayer's freedom of choice. This study considers the theoretical and practical framework of tax neutrality.