Kâdî Abdülcebbâr'da ivaz teorisi
The theory of al-'iwaḍ in Qadi 'Abd al-Jabbar
- Tez No: 492935
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İvaz, Muʻtezile'nin ilâhî adalet düşüncesinin zorunlu bir sonucudur. Zira çektirdiği acılara karşılık ivaz vermemesi ve yarattıkları arasında adaleti sağlamaması, âdil ve hakîm tanrı tasavvuruyla uyuşmamaktadır. Muʻtezile'nin en velûd ve önemli isimlerinden Kâdî Abdülcebbâr özelinde yaptığımız bu çalışma ivazın anlamı, teorik temelleri, ivazı gerektiren sebepler ve ivazın ne şekilde gerçekleşeceğine dair bilgi sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmamıza konu edindiğimiz Kâdî Abdülcebbâr da mezhebinin genel kanaatini paylaşarak, ivaz vermenin ve intisâfın (yarattıkları arasında adaleti sağlamanın) Allah Teâlâ'ya vâcip olduğunu dile getirmiştir. O, elemler ve lutuf konusuyla bütüncül bir şekilde ele aldığı ivazı, detaylı olarak açıklamıştır. Hangi fiillerin ivazı gerektirdiği ve kimlerin ivaza muhatap olduğu, ivazın nerede ve ne şekilde verileceği gibi birçok meseleyi izah etmeye çalışmıştır. Onun ivaz-ikâb ilişkisi hakkındaki görüşleri ise ilâhî adaletin kuşatıcılığını göstermesi bakımından önemlidir. Öte yandan bu konudaki görüşlerinin kötülük problemine bir çözüm olarak görülmesi ve bu amaçla değerlendirilmesi elzemdir.
Özet (Çeviri)
Al-ʿiwaḍ, is an indispensable outcome of Muʻtazila's doctrine of divine justice. This is a result of incongruity of having two controversial ideas for God which are an imagination of judge and fair God and God who does not compensate for infliction of pain and secure the justice between the creations. This study which we evaluated in reference to Qadi 'Abd al-Jabbar aims to expressin formation about the meaning, the theoretical foundations, the reasons and the provision of the compensation. Qadi 'Abd al-Jabbar who was mentioned in our research claimed that God is obligated to the compensation and the justice by sharing the general opinion of the sect. He comprehensively explained the compensation also by considering with the topics, pains and grace. He tried to indicate the several facts about this subject; for instance, what actions are required the compensation and who is responsible for it; where and how will it be imposed. His views on the relation of compensation and perdition are important to show the inclusivity of divine justice. Besides, the views on this issue need to be seen as a solution to the problem of evil and consider evaluating for this purpose.