Radyo yayıncılığının dijitalleşmesi ve radyo dinleyicisinin dönüşümü
Digitalization of radio broadcasting and transformation of radio listener
- Tez No: 492945
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yeni iletişim teknolojilerinin gelişimi ve internetin ortaya çıkmasıyla birlikte kitle iletişim araçları bir değişim içerisine girmiştir. Bu değişim yeni medya kavramını gündeme getirmiş ve yayıncılık alanında bir dijital çağ başlamıştır. Dijital çağ ile birlikte geleneksel kitle iletişim araçları değişime uğramış, bu değişimden en çok etkilenen araçlardan biri de radyo olmuştur. Radyo kendisiyle birlikte dinleyicisini de dönüştürmüştür. Günümüzde dinleyici, aktif, diğer bir deyişle katılımcı dinleyici halini almıştır. Yeni medyanın kitlesizleştirme, etkileşim, eşzamansızlık özellikleri, en etkin iletişim aracı olan radyo için önemli avantajlar sağlamıştır. Yeni iletişim ortamlarının sunduğu kolaylıklar sayesinde radyo gücünü arttırarak yayınlarını devam ettirmektedir. Türkiye'deki radyo platformlarında oluşan değişim toplum tarafından benimsenmiş ve bireyler bu değişime hızlı bir şekilde uyum sağlamıştır. Bu çalışmada, kitle iletişim araçlarından radyonun, yakınsama kuramına bağlı olarak internetle birlikte yaşadığı değişim detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Dijital radyo yayıncılığının öncesi ve sonrası ayrıntılı bir şekilde irdelenmiş, dinleyicinin dönüşümü nitel ve niceliksel yöntemlerle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments of new communication technologies, as well as the emergence of Internet have led mass media into a transformation. This shift has brought new media concept forward, opening the digital era in broadcasting. Digital era has transformed traditional mass media, where one of the most influenced medium is Radio. Radio has transformed its audience along with itself. Radio listeners/audience has become active, or participant listeners, with different words. New media's features such as dismassification, interaction, asynchronousity have released some important opportunities for Radio, the most efficient communication medium. Radio is becoming more powerful through new communication technologies and their opportunities. The audience in Turkey has adopted this shift, and individuals have adjusted to it within a short time. This research has tried to give insight on the shift Radio is going through along with Internet, on the ground of convergence theory. Pre and post periods of digital radio broadcasting has been examined thoroughly, while the transformation of audience has been revealed employing and applying qualitative as well as quantitative methods.