Wage inequality in Turkey: Is labor market polarized?
Türkiye'de ücret eşitsizliği: İstihdam piyasası kutuplaştı mı?
  1. Tez No: 492944
  2. Yazar: ZÜHAL ÖZBAY DAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, 1994-2015 yılları arasında Türkiye'deki ücret eşitsizliklerindeki gelişmeyi ve 2004-2015 yılları arasında istihdam ve ücret kutuplaşmasının olup olmadığını göstermeyi amaçlamıştır. 1994, 2002 ve 2011 yılları arasında ücret dağılımlarını analiz etmek amacıyla, Hanehalkı Bütçe Anketleri veri seti kullanılarak, quantile regresyon ve Sıradan En Küçük Kareler yöntemleriyle genişletilmiş“Mincer”kazanç denklemi tahmin edilmiştir. Sonuçlar eğitimin Türkiye'deki ücret eşitsizliği üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. 1994-2011 yılları arasındaki yaklaşık iki on yıllık periyodu karşılaştırdığımızda üniversite mezunları arasında yüksek ücretlilerle orta ücretliler arasındaki eşitsizlik artmıştır. 2004-2015 yılları arasında, Hanehalkı İşgücü İstatistikleri kullanılmış ve sonuçlar, toplu ücret eşitsizliklerinin önce düştüğünü sonra artışa geçtiğini ve 2013 yılından sonra paralel seyrettiğini göstermiştir. Ücret dağılımının aşağı kısmında eşitsizlik bütün dönem boyunca azalırken, yukarı kısmında eşitsizlik 2008 yılına kadar paralel seyrederken, sonrasında artmış, 2014 ve 2015 yıllarında yine paralel bir seyir izlemiştir. Arz ve talep analizi yapılmış ve bu analiz, yüksek ve düşük nitelikli çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliklerinin sadece bu çerçevede değerlendirilemeyeceğini göstermiştir. Soyut, rutin ve el emeğine dayalı görev gruplarından hangisinin süre içerisinde göreli üstünlük kazandığını bulmak amacıyla, tabakalı birinci fark En Küçük Kareler yöntemi uygulanmış ve sonuçlar soyut meslek gruplarında erkek ve kadın çalışanlarda göreli ücret üstünlüğüne yönelik kuvvetli sonuçlar elde edilememiştir. Diğer yandan, başlangıçta el emeğine dayalı uzmanlaşmış kadın demografik alt gruplarının göreli ücret üstünlüğünde bir artış gözlenmiştir. Shift share analizi ise meslekler bazında istihdam değişimlerinin sektörler arası değişimden kaynaklanmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the evolution of wage inequality from 1994 to 2015 in Turkey and to figure out whether labor market is polarized in terms of employment and wages for the period of 2004-2015. In order to analyze the changes in the wage distribution between years 1994, 2002 and 2011, the quantile regression method and OLS techniques were applied on Household Budget Survey data to estimate the extended Mincerian human capital earnings equation. The results revealed that education is one of the important parameters that affect the wage inequality in Turkey. Within wage inequality among university graduates has increased for high to medium spreads for the successive almost 10 year periods. For the period of 2004 and 2015, HLFS data was used and the findings showed that the overall wage inequality which first decreased then slightly rebound up to 2013 and followed rather stable pattern after all. The lower tail wage inequality has decreased almost entire period, while upper tail wage inequality has followed rather stable pattern up to 2008 and then increased and remains stable in 2014 and 2015. Supply and demand analysis for the same period represented that wage inequality between high and low educated workers could not be fully explained by the supply and demand framework for the given period. To find out which task group, abstract, routine or manual, has lost comparative advantage, stacked first difference OLS estimation was applied and the results reflected that relative wage of abstract occupation categories are not strongly evident after 2004 for both men and women, on the other hand an increase in the relative wage of female demographic subgroups that had an initial specialization in manual tasks was observed. Shift share analysis albeit reflected that change in the employment by occupation was not derived from industrial shift for the given period.