Zemahşerî'nin el-Keşşâf'ında Müşkilü'l-Kur'ân
Mushkil al-Qur'an in Zamakhsharee's al-Kashshaaf
  1. Tez No: 669146
  2. Yazar: VALMIRE BATATINA KRASNIQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL KİRAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Araştırmamız giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, takip edilecek metodu ve kaynakları üzerinde bilgiler verilmektedir. Birinci bölüm iki kısımdan oluşmaktadır ki birinci kısımda müfessir Zemahşerî'nin hayatı ile ilgili özet niteliğinde bilgiler yer almaktadır. İkinci kısmın konusu, Müşkilü'l-Kur'ân'ın tanımı, mahiyeti, tarihi süreci ve bu konularda Zemahşerî'nin yaklaşımıdır. İkinci bölümün ana başlığı,“Âyetler Arasında Tenâkuz Vehminden Ortaya Çıkan Müşkiller”şeklinde olup, bu bölümde ilk bakışta bir âyeti başka bir âyetle, bir âyetin kendi içinde, bir grup âyetin başka bir grup âyetle, âyetin ilk bakışta vâkıa ile, akıl ile nakil arasında gibi görünen âyet-i kerîmelerdeki müşkiller ve ilgili işkâllerin halli üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümün konusu Kur'ân'ın edebî bir kitap oluşu ile ters gibi görünen âyetlerdeki müşkillerdir. Kur'ân'ın birçok yönden edebî bir kitap oluşu yüce Allah tarafından bildirildiği halde bazı âyet-i kerîmelerde buna muhâlif olduğu izlenimi veren durumlar dikkat çekmektedir. Dolayısıyla bu bölümde bunların izâle şekli ve gerçek boyutu beyan edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our research consists of an entry and three chapters. Information about the topic of the research, its aim and importance, the method to be followed and the sources was given in the entry. Since the first chapter is made up of two sections, brief information about the mufassir Zamakhsharee's life was given in its first section. As for the second section's topic it was discussed about Mushkil Al-Quran's definition, its essence, its historical process and Zamakhsharee's approach to these issues. Main topic of the second chapter is 'The Mushkils that emerged from the verses which seem to have contradictions among them', where at the first view, mushkils were elaborated according to a verse with another verse, a verse within itself, a group of verses with another group, first view of the verse's event, as well as the cotradiction between the logic and the text. The third chapter is about the mushkils in the verses which look contradictory to the Qurans's being a literary book. Even though the almighty Allah informs about the Quran's being a literary book in many aspects, still some of the Quran's verses seem to mean quite the opposite. Thereby these verses' real meaning was acknowledged in this chapter.