İstanbul'daki yapısal dönüşümün basına yansımaları (1956-1960)
Media reflections of structural transformation in Istanbul (1956-1960)
- Tez No: 492953
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Tarih, Economics, Public Administration, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Demokrat Parti döneminde İstanbul, pek çok yönden değişim geçirmiştir. Bu çalışma özel olarak 1956-1960 yılları arasında gerçekleşen ve şehrin mimari, demografik, sosyal ve ekonomik yapısını değiştiren imar hareketlerini incelemektedir. Bunun için dönemin basılı yayın organlarından faydalanılmıştır. Ayrıca çalışmanın altyapısını oluşturması açısından dönemin siyasi portresi ele alınmış, uygulanan politikalar incelenmiş ve İstanbul'un Osmanlı'nın son döneminden başlayarak geçirdiği değişim genel olarak özetlenmiştir. İstanbul'un imarı meselesi, Demokrat Parti dönemi için yapılan iktisat tarihi çalışmalarında, yeni bir bakış açısı kazandırabilir mi sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Istanbul was experienced a great number changes during Democratic Party era. Specifically this dissertation examines zoning movements which change architectural, demographical, social and economic structure of the city over the period 1956-1960. To this end, print media are utilized. In addition political portrait of that period is dealed with, implemented policies are analyzed and Istanbul's changes from the late Ottoman Empire is generally summarized in order to set up a substructure. Finally this study, seeks an answer for the question“Whether one could give a new point of view to the Istanbul's zoning issue in economic history studies for Democratic Party era”