Eğilimsel, durumsal ve sosyodemografik faktörlerin anlık satın alma davranışı üzerindeki etkisi ve bir yapısal eşitlik modellemesi
The effect of dispositional, situational and sociodemographic factors on impulse buying behavior and a structural equation modeling
  1. Tez No: 492954
  2. Yazar: BURAK LEBLEBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYPAR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sosyal, ekonomik, politik, demografik ve teknolojik değişimlerle birlikte, tüketicilere ilişkin satın alma davranışları da çeşitlenmiş ve günümüzde tüketiciler temel ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde hedonik ihtiyaçlarını da tatmin etmenin bir yolu olarak alışverişi bir araç olarak görmektedir. Artan ürün çeşitliliği, alışveriş kanallarının çoğalması ve perakendecilik anlayışındaki değişimler alışverişi daha kolay yapılabilir bir hale getirerek, haz almaya yönelik bir anlayış kazandırmıştır. Birçok farklı satın alma davranışı sergileyen günümüz tüketicisi için en çok rastlanan alışveriş türlerinden biri anlık satın alma davranışı olup bu kavram pazarlama literatüründe bir fenomen haline gelmiştir. Alışverişlerin içinde hem tutar hem de oran açısından büyük bir paya sahip olan anlık satın alma kavramı hem perakendeciler hem de araştırmacılar açısından önemi her geçen gün daha da artan bir olgu haline gelmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada anlık satın alma davranışı üzerinde etkili olan ve literatürde sıkça rastlanan eğilimsel, durumsal ve sosyodemografik faktörlerin anlık satın alma üzerinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılarak anlık satın alma kavramına ilişkin genel bir çerçeve çizilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with social, economic, political, demographic and technological changes, purchasing behaviors related to consumers have also diversified and nowadays consumers view it as a means of shopping as a way to satisfy their hedonic needs beyond meeting their basic needs. Increased product diversity, the proliferation of shopping channels and changes in the retailing mentality have made shopping easier and made it possible to gain an understanding of enjoyment. One of the most frequent types of shopping for today's consumer, exhibiting many different buying behaviors, is impulse buying behavior, which has become a phenomenon in marketing literature. The concept of impulse buying, which has a large share both in terms of amount and rate in whole shopping, is becoming more and more a phenomenon increasing day by day in terms of both retailers and researchers. In this context, it is aimed to draw a general framework about the concept of impulse buying by investigating whether the dispositional, situational and sociodemographic factors which are effective in impulse buying behavior in the literature have an effect on impulse buying.