Türkiye'nin enerji kaynakları, enerji politikası ve cari açık-enerji ithalatı ilişkisi
Turkey's energy resources, energy policy and current deficit-energy import relationship
  1. Tez No: 492952
  2. Yazar: EMİR KAAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Sürdürülebilir kalkınma için enerji arz miktarı, enerji arzının zamanlaması ve enerjinin fiyatı çok önemlidir. Bu çalışmada Türkiye'nin cari açık verileri üzerinde enerji ithalatının rolü en küçük kareler yöntemi (EKK) kullanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında öncelikle enerji kaynakları açıklanmış, daha sonra bu enerji kaynaklarının Dünya'da ve Türkiye'deki durumu ele alınmıştır. Türkiye'ni enerji politikaları 2000 yılı öncesi ve sonrasında incelenmiştir. Son bölümdeki ilk modelde Türkiye'nin enerji ithalatında toplam enerji kullanımı, petrol fiyatları ve reel döviz kurunun etkisi incelenmiştir. İkinci modelde ise cari işlemler dengesinin GSYİH içindeki oranı; net enerji dış ticaretinin GSYİH'ya oranı ve reel kur kullanılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Level of energy supply, just-in-time delivery of energy supply and price of energy are crucial for sustainable development. In this study, the role of energy import expenditure on Turkey's current account deficit is analyzed by using Least Squares Regression (OLS). Types of energy resources are explained at first and then their status is explored in Turkey and globally. Turkey's energy policies are analyzed before and after the millennium. In the final section, first model explores the relationship between Turkey's level of energy import dependency, oil prices and real exchange rates. Second model examines the relationship between current account deficit divided by GDP, net energy import expenditures divided by GDP and real exchange rates.