Siyasal argümantasyonda metafor ve metoniminin rolü 7 haziran ve 1 kasım seçimleri örneği
The role of metaphor and metonymy in political argumentation 7 june and 1 november elections example
- Tez No: 492961
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 571
Özet
İletişim bilimi üniversitelerde, radyo televizyon sinema, halkla ilişkiler, reklam, grafik tasarım, kişilerarası iletişim vb adlarla eğitimleri verilmiştir. İletişim disiplininde önemli çalışma alanlarından biri de iletişimin siyasal amaçlara hizmet etmek için kullanımına ilişkin siyasal iletişim faaliyetleridir. Siyasal iletişim faaliyetleri kapsamında siyasi partilerin, siyasi kişiliklerin seçmenleri ile iletişim kurma şekilleri, propaganda ve tanıtım faaliyetleri, seçmenden oy almak için kullanılan iletişim teknik ve taktikleri üzerine çalışmalar yapılagelmiştir.Çalışmamızda siyasal iletişim faaliyetleri kapsamında siyasal argümantasyon çerçevesinde metafor ve metonimilerin kullanımı analiz edilmiştir. Siyasal argümantasyon konusunda Steven Toulmin'in Argümantasyon Modeli referans alınmıştır. Metafor ve metonimi olgularını ele alırken ise temel olarak Çağdaş Metafor Teorisi'nin önemli temsilcileri olan George Lakoff ve Mark Johnson'un görüşleri referans alınmıştır. Bu çerçevede 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 Türkiye Milletvekili Genel seçimlerinde barajı aşarak TBMM'de temsil hakkı elde eden partilerin seçim çalışmalarında metaforları ne şekilde kullandıkları analiz edilmiştir. Yapılan çalışma neticesinde TBMM'de temsil hakkı elde eden ve bu kapsamda çalışmaları analiz edilen partilerin tamamının siyasal iletişim faaliyetleri kapsamında yoğun bir şekilde metaforlardan istifade ettikleri görülmüştür. Metafor kullanımının siyasal iletişim faaliyetlerinde başat bir rolü olduğu ve siyasetçilerin bilinçli olarak metafor kullanımını tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Communication science have been separated many disiplines over time. Under the specialization of universities, they have been trained in journalism, radio and television cinema, public relations, advertising, graphic design, interpersonal communication, etc. One of the important areas of work in the field of communication is political communication activities related to the use of communication to serve political purposes. Within the context of political communication activities, studies were carried out on the political parties, the way of communicating with the electors of political persons, the propaganda and publicity activities, the communication techniques and tactics used for voting selectively. In our study, the use of metaphors and metonyms was analyzed within the scope of political communication activities. Steven Toulmin's Argumentation Model is a reference for political argumentation. When dealing with metaphors and metonymy, the views of George Lakoff and Mark Johnson, who are important representatives of the Modern Theory of Metaphysics, are taken as reference. In this context, in the general elections of 7 december and 1 November 2015 deputies of the parliament, it was analyzed how the parties who obtained the right to represent in Grand National Assembly of Turkey (TBMM) over the thresholds used the metaphors in the election work. As a result of the study, it was seen that all of the parties who obtained representation rights in the Grand National Assembly of Turkey (TBMM) and their analyzes were analyzed within the context of political communication activities intensively use metaphors. It has been seen that the use of metaphors has a dominant role in political communication activities and that politicians prefer conscious use of metaphors.