Sponsorluk faaliyetlerinin marka bilinirliği ve marka imajı üzerindeki rolü
The role of sponsorship activities on brand familiarity and brand image
  1. Tez No: 492976
  2. Yazar: BÜŞRA KÜÇÜKCİVİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz rekabet piyasasında markaların amaçlarına hizmet edecek şekilde hedef kitleleri ile stratejik iletişime geçmesi oldukça zorlayıcıdır. Böylesi bir ortamda belirlenen amaçlara ulaşmak adına markalar için sponsorluk faaliyeti gerçekleştirmek pek çok yararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Çünkü sponsorluk faaliyetlerinin türleri, çok çeşitli özellikteki hedef kitle yelpazesine ulaşmak ve onlar üzerinde istenilen etkiyi yaratmak imkânını markalara ve kurumlara sunabilecek bir niteliğe sahiptir. Bu imkânın ve dolayısıyla avantajın farkına varan marka ve kurumlar sponsorluk yaparak zorlu pazar ortamında başarılı bir şekilde ayakta kalmaktadırlar. Gerçekleştirilen sponsorluklar sayesinde marka ve kurum adını hedef kitlelere duyurarak bir bilinirlik ve farkındalık oluşturmaktadır. Hedef kitlenin zihninde olumlu kodlanan markalar ve kuruluşlar, herhangi bir aksilik ya da kriz anında olumlu imajını çok daha hızlı bir şekilde inşa edebilmektedir. Bu araştırmada, hedef kitlenin bir markanın sponsorluk faaliyeti yapmasına yönelik görüşleri ve özellikle Atiker markasının yapmış olduğu sponsorluk faaliyetlerine yönelik düşünceleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada saha araştırması yöntemi kullanılmıştır. 419 kişi ile yüz yüze anket yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, Atiker markasının yapmış olduğu sponsorluk faaliyetlerinin, markanın bilinirliği ve imajı üzerinde önemli bir rolünün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive market, strategic communication with target groups is very challenging to serve the purposes of brands. Performing a sponsorship activity for brands in order to achieve the goals determined in such an environment can have several beneficial consequences. This is because the types of sponsorship activities have the qualities to offer brands and institutions the opportunity to reach a wide variety of targeted audience and create the intended effect on them. Brands and institutions that realize this opportunity and, hence, this advantage are able to survive successfully in a challenging market environment by sponsoring. Brand and institution create an awareness and recognition by announcing the name of brand and institution to target group thanks to sponsorships which is carried out. Positively coded brands and organizations through sponsorships in the minds of target group can build their positive image much more quickly when confronting with a misfortune or crisis. Throughout this research, the thoughts of the target group about the sponsorship activities of a brand and, particularly, the ideas about the sponsorship activities of Atiker as a brand are tried to be understood. In this study, field research method has been used. A survey has been done by face to face with 419 people. According to result of this research, it has been obtained that the sponsorship events of Atiker brand has an important role on recognition and image of brand.