Sponsorluk, reklam ve promosyon marka bilinirliği ve satınalma tercihi üzerindeki etkisi: Havayolu taşımacılığı üzerinde uygulama
Sponsorship, advertising and promotion effect on brand awareness and purchasing preference: Application on air transport
  1. Tez No: 587885
  2. Yazar: ŞENER DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİMAL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tez çalışmasında havayolu taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren X havayolu işletmesinin hizmetlerinden faydalanmakta olan yolcuların işletmeyi tercih etmelerinde tutundurma karması elemanları arasında yer alan reklam, sponsorluk ve promosyon ile birlikte marka bilinirliğinin bir etkisinin olup olmadığı araştırılmak istenmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bilgiler ile birlikte havayolu taşımacılığını tercih eden katılımcıların marka bilinirliği ve tutundurma karmasının satın alma tercihlerine etkileri üzerine somut veriler sunulması hedeflenmektedir. Bu araştırmada birincil veri toplama araçlarından biri olan anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın modeline ve hipotezlerine uygun olarak hazırlanan anket soruları dijital ortama aktarılarak havayolu müşterilerine ulaştırılmış ve yanıtlamaları istenmiştir. Anket formunda toplamda 36 ifade yer almaktadır. Bu ifadelerden 7'si katılımcıların demografik özelliklerini tanımlayan sorulardan oluşmaktadır. Geriye kalan 29 ifade ise reklam, sponsorluk, promosyon, marka bilinirliği ve satın alma tercihi ölçeklerini oluşturmaktadır. Analizlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda havayolu işletmelerinin tutundurma karması elemanları arasında yer alan reklam, sponsorluk ve promosyon faaliyetlerinin marka bilinirliğini arttırdığı ve marka bilinirliğinin de tüketici satın alma tercihleri üzerinde olumlu bir etki sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate whether brand awareness has an effect with advertising, sponsorship and promotion, which are among the promotional mix elements in the choice of the passengers who use the services of X airline operating in the airline transportation sector. Together with the information obtained from this study, it is aimed to present concrete data on the brand awareness of the participants who prefer air transportation and the effects of promotion mix on their purchasing preferences. In this research, questionnaire technique which is one of the primary data collection tools was used. Questionnaires prepared in accordance with the model and hypotheses of the research were transferred to digital customers and asked to answer. There are 36 statements in the questionnaire form. 7 of these statements consist of questions that define the demographic characteristics of the participants. The remaining 29 statements consist of advertising, sponsorship, promotion, brand awareness and purchasing preference scales. According to the information obtained from the analysis, it has been concluded that advertising, sponsorship and promotion activities, which are among the promotional mix elements of airline companies, increase brand awareness and brand awareness has a positive effect on consumer purchasing preferences.