Bir halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medya kullanımı: Atiker Konyaspor kulübü örneği
The use of social media as a means of a public relations: The case of Atiker Konyaspor Club
  1. Tez No: 492987
  2. Yazar: EROL DÖNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile beraber ortaya çıkan, hızlı bir şekilde yayılıp, çok büyük kitlelere ulaşan sosyal medya; bireyler ve kurumlar adına yeni bir iletişim aracı olma fırsatı sunabilmektedir. Bu noktada iletişimciler ve halkla ilişkiler uzmanları da iletişim çalışmalarında sosyal medya araçlarını da kullanarak iletişim hedeflerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Sosyal medya araçları, geleneksel medya araçlarına oranla büyük kitlelere, kısa zamanda, daha az maliyetle mesajların aktarılabilmesine imkan vermektedir. Farklı sosyo-ekonomik ve demografik özelliklere sahip, geniş hedef kitleleri olan futbol takımlarının da sosyal medya araçlarını iletişim kurma noktasında kullanmaları dikkat çekmektedir. Bu çalışmada Spor Toto Süper Lig takımlarından Atiker Konyaspor Kulübü'nün resmi Web sayfası, Facebook, Twitter ve Instagram hesapları incelenerek, bu araçların kullanımları halkla ilişkiler perspektifinden değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında kulübün iletişim çalışmalarını yürüten yetkililer ile görüşme tekniği yoluyla bilgi alınmış ve Web sayfası, Facebook, Twitter ve Instagram hesapları içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma sonuçları Atiker Konyaspor Kulübü'nün sosyal medya kullanımına dair bir tespit çalışması özelliği taşımaktadır. Bununla beraber çalışmada elde edilen veriler, sonuç bölümünde halkla ilişkiler perspektifinden değerlendirilerek Atiker Konyaspor Kulübü'nün sosyal medya kullanımına dair öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media, which has emerged with the development of technology, has spread rapidly and reached massive masses; it can offer the opportunity to become a new communication tool on behalf of individuals and institutions. At this point, communicators and public relations specialists are trying to reach communication targets by using social media tools in communication studies. Social media tools enable mass media to transfer messages in less time, at less cost than traditional media tools. It is point that football teams with different socio-economic and demographic characteristics and large target groups are also using social media tools at the point of communication. In this study, the official Web page of Atiker Konyaspor Club of Spor Toto Super League teams, Facebook, Twitter and Instagram accounts were examined and their usage was tried to be evaluated from the perspective of public relations. In the content of the study, information was obtained via interview techniques with the officials conducting the communication activities of the club and the web page, Facebook, Twitter and Instagram accounts were analyzed by content analysis method. The results of the study show that Atiker Konyaspor Club's social media use is a detection study feature. In the conclusion, the results obtained from the study are evaluated from the perspective of public relations and suggestions about the use of social media by Atiker Konyaspor Club are presented.