Kars yöresinde koyunlarda Babesia ve Theileria türlerinin moleküler epidemiyolojisi
Molecular epidemiology of Babesia and Theileria species in sheep in Kars region of Turkey
  1. Tez No: 591283
  2. Yazar: NİLGÜN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKREMİN ÖZKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Babesia ve Theileria etkenleri hayvanlarda yaygın olarak görülen ve hastalıklara neden olan Apicomplexa anacında yeralan kan protozoon parazitleridir. Bu çalışma Türkiye'nin Kuzey Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Kars yöresindeki (40o36'04.82''N, 43o05'50.83''E) koyunlarda Babesia ve Theileria türlerinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi, vektör kenelerin tespit edilmesi, kenelerde Babesia ve Theileria türlerinin saptanması ve moleküler epidemiyolojisinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ocak-Aralık 2017 tarihleri arasında her ay ziyaret edilen sekiz odaktaki 96 işletmede bulunan koyunlardan 960 adet kan frotisi hazırlanmış ve kan örneği alınmıştır ayrıca kene enfestasyonu yönünden muayene edilen koyunlardan 944 adet kene toplanmıştır. Kan frotileri boyandıktan sonra mikroskobik olarak piroplasm formları yönünden incelenmiştir. Kan örneklerinden ekstrakte edilen Babesia ve Theileria piroplasm DNA'ları, RLB-F2 ve RLB-R2 primerleri kullanılarak 18S ssu rRNA geninin değişken V4 bölgesindeki, uzunluğu 360-430 bç olan bir bölge amplifiye edilmiş ve Reverse Line Blotting (RLB) yöntemi ile incelenmiştir. Kene tür identifikasyonları yapılmış ve kene yumurta kümeleri Babesia ve Theileria türleri yönünden RLB tekniği ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada Kars yöresindeki koyunlarda mikroskobik olarak %3,96 (38/960) oranında Theileria spp. piroplasm formları tespit edilmiş olup, Babesia spp. piroplasm formları saptanmamıştır. Theileria spp.
Özet (Çeviri)
Babesia and Theileria species are commonly observed in animals and they are the blood parasites found in Apicomplexa phylum of protozoa that cause serious diseases. This study was carried out in in Kars province located in North Eastern Anatolia Region of Turkey (40036'04.82''N, 43005'50.83''E). The aim of this study to determine Babesia spp. and Theileria spp. in sheep by molecular methods, to detect the vector ticks, and to detect Babesia and Theileria species in ticks and also to investigate their molecular epidemiology. For this purpose, 960 blood frots were prepared from sheep in 96 farms visited in eight farms visited between January 2017 and December 2017, and blood samples were collected. In addition, 944 ticks were collected from sheep examined for tick infestation. Blood staining was examined microscopically for piroplasm forms after staining. The DNAs of Babesia and Theileria piroplasm forms extracted from blood samples. Using the RLB-F2 and RLB-R2 primers, a region of 360-430 bp length in the variable V4 region of the 18S ssu rRNA gene was amplified and examined by the Reverse Line Blotting (RLB) method. Tick species were identified and tick egg clusters were evaluated for Babesia and Theileria species by RLB technique. In this study, 3.96% (38/960) piroplasm forms of Theileria species have been identified, Babesia spp. piroplasm forms were not detected. Piroplasm forms of Theileria spp.